BIST 1.110
DOLAR 7,21
EURO 8,48
ALTIN 444,60
HABER /  DÜNYA

Cumhurbaşkanı Gül, halka seslendi

Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Kilis’e gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet Meydanı’nda halka seslenerek birlik ve be...

Abone ol

Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Kilis’e gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet Meydanı’nda halka seslenerek birlik ve beraberlik mesajları verdi.
Kilis’teki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet Meydanı’nda halka seslendi. Suriyelilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişilik kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Gül, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, Kilis il olduktan sonra ilk kez bir cumhurbaşkanı ağırladığını ve bunun heyecanını yaşadığını ifade ederek, alanı dolduran halkı selamladı. Gül, Kilislilerin Suriyelilere gösterdiği misafirperverliğin insanlık tarihine geçeceğini ifade ederek, “İnsanlık tarihi burada yaşanılanları hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu da hemen yanı başınızda başka bir ülkede olan kardeşleriniz Suriye’deki kardeşleriniz can derdine düştüğünde evleri ve mahalleleri yangın yerine döndüğünden evlerini, barklarını terk etme durumunda kaldıklarında burada size sığınmaları ve onlara kucak açmanızdır. Bu, İslam tarihindeki muhacir ve ensar ilişkisini hatırlatmaktadır. Bu gerçekten çok büyük bir olaydır. Buranın nüfusu 90 bin ama 80 bin kadar da Suriyeli misafiriniz var. Bunlara evlerinizi ve kucaklarınızı açmanız sizin asaletinizdir. Bütün vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

SURİYE’DEKİ OLAYLAR
Cumhurbaşkanı Gül hiç kimsenin kendi arzusuyla evini, barkını terk etmeyeceğine işaret ederek, “Hemen yanı başımızda yaşananları hep beraber görüyoruz. Bu ülkenin bu hale gelmemesi için çok uğraştık ve çok çabaladık. Nasıl olur, Suriye de bir geçiş süreci içerisinde demokrasiye ulaşır, insanlar hür olur ve insanlar kendi memleketinde güven içinde yaşarlar diye. Ama herkes yakinen biliyor ki bütün uğraşlarımıza rağmen Suriye bugün ateş içerisinde. Halep’in, Şam’ın halini düşünün her taraf yangın yeri. Binlerce insan can derdinde. Yüz binlerce insan hayatını kaybetti. İşte böyle şartlar altında insanlar evini, barkını, yuvasını terk edip geldiğinde sizler kucak açma asaletini gösterdiniz. Aziz vatandaşlarım unutmayınız ki insanlık tarihinde bu unutulmayacaktır. İnsanlık tarihinde Türklerin asaleti olarak geçecektir” diye konuştu.
Suriye’de özgürlük olmadığı ve karşılıklı sevgi saygının olmamasından dolayı iç karışıklığın yaşandığını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Suriye’de şeffaflık olmadığı için, yöneticiler halka hesap vermediği için bu sorunlar yaşandı. Ben biraz hürriyet ve serbestlik isterim dendiğinde, insanlar sokaklara döküldüğünde, askerlerle üzerlerine nasıl gidildiğini herkes gördü. Bunun için komşunuz evini, barkını terk ederek gelip sizlere sığındılar. Bu nedenle memleketimizin kıymetini bilelim, birbirimizin kıymetini bilelim ve huzur içerisinde, istikrar içinde, güven içinde ülkemizi çok daha ileriye taşıyalım” şeklinde konuştu.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
İşte 14. haftanın haklemleri
'Her yer Tayyip her yer Erdoğan'
Bir iPhone bile almalarına izin yok!
Taraf'ı yakacak suç duyurusu SON DAKİKA
Çalınan radyoaktif malzeme bulundu
Hicri yılbaşı 2020 ilk ay Muharrem ayı ne zaman başlıyor?
Yorumlar