BIST 1.461
DOLAR 8,26
EURO 10,07
ALTIN 487,98
HABER /  DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'nin Filistin planına çok sert tepki!

Cumhrubaşkanı Erdoğan ABD'nin Filistin planına çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Filistin'i yok edecek bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz." dedi. Erdoğan durum karşısında sessiz kalan Arap dünyasını eleştirerek Suudi Arabistan'a; ne zaman sesin çıkacak diye sordu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında önemli açıklamalar yaptı. 

ABD'nin Ortadoğu planına da değinen Erdoğan, "Filistin'i yok edecek bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz." dedi. "İslam ülkelerinin tavırlarına baktığımızda halimize acıyorum" diyen Erdoğan, "Başta Suudi Arabistan sesin çıkmıyor sesin. Ne zaman çıkacak? Umman Bahreyn Abu Dabi yönetimi. Oraya katılıp bir de alkış tutuyorlar. Yazıklar olsun. Acaba o alkış tutan eller bu haince atılan adımın hesabını nasıl verecekler?" diye konuştu. İşte Erdoğan'ın konuşmasının o kısmı:

Filistin’den mahrum etme gayreti içindeler

Filistin topraklarında korsan bir şekilde kurdurulan İsrail haksız ve hukuksuz şekilde bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. Zalimin gözü kana da doymaz mala da. İsrail’in de doymuyor. Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen planı devreye almaya çalışılıyor. Şimdi utanmadan sıkılmadan Batı Şeria da dahil olmak üzere Filistin’den mahrum etme gayreti içindeler.

Filistin topraklarının ilhakı amaçlanıyor

İsrail 1947'deki Filistin topraklarında işgalci ve şuanda damla damla gösterebileceğimiz bir Filistin var. İsrail'in gözü doymuyor, son açıklamaları bunu gösteriyor. İşgal ve yıkımın yaşandığı Filistin'i yine hedef alıyorlar. Bu plan ile işgal edilen Filistin topraklarının ilhakı amaçlanıyor.

Kudüs’ü tamamen gasbeden bu planı tanımıyor ve kabul etmiyoruz

Türkiye olarak iki devletli çözümü kabul eden fakat Kudüs’ü tamamen gasbeden bu planı tanımıyor ve kabul etmiyoruz. Mescid-i Aksa’ya uzanan elleri kırmak imanımızın bir gereğidir. Bugün Mescidi Aksa’nın mahremiyetini koruyamasak Mekke’ye uzanan kem gözleri engelleyemeyiz. İşte bu yüzden Kudüs kırmızı çizgimizdir diyoruz.

Suudi Arabaistan'a: Ne zaman sesin çıkacak?

İslam ülkelerinin tavırlarına baktığımızda halimize acıyorum. Başta Suudi Arabistan sesin çıkmıyor sesin. Ne zaman çıkacak? Umman Bahreyn Abu Dabi yönetimi. Oraya katılıp bir de alkış tutuyorlar. Yazıklar olsun. Acaba o alkış tutan eller bu haince atılan adımın hesabını nasıl verecekler? Başlarında kipalarla oturanlar da alkış tutuyor onlar da alkış tutuyor. 'Söyle bana arkadaşını söyleyeyim sana kim olduğunu.' Binlerce yıldır olduğu gibi bugün de barışın anahtarı Kudüs’tedir. İsrail’i cesaretlendirecek herkes ortaya çıkacak vahim sonuçlardan sorumludur. Türk medyasını neden almadınız toplantıya? İşte bunların basın özgürlüğü anlayışı bu.

Kudüs davası hep ayakta kalacaktır

Bu planı destekleyen Arap ülkeleri kendi halkaları ve daha önemlisi tüm insanlığa ihanet etmektedirler. İstediği kadar plan yapsınlar, Allah’ın yardımı ile Kudüs davası hep ayakta kalacaktır. Biraz sonra Mahmud Abbas ile ardından İsmail Haniyye ile görüşmem olacak. Bizim burada ayrıca Hıristiyan dünyasına mesajımız var. Hıristiyan dünyanın buna sahip çıkması lazım. Bu işin başını çeken Sayın Trump, Hıristiyan değil mi?

Böyle bir haydut devlet böyle bir terör devleti bizim gözümüzde hiçbir zaman muteber olamaz

Hıristiyan dünyası buna karşı sessiz kalmayacaktır. Onlarında burada dik durması lazım. Ben dün beni ziyarete gelen hahambaşını da bunu söyledim. Bizim Musevilere karşı en küçük bir düşmanlığımız yoktur olamaz. Bizim İsrail devletiyle de bir sorunumuz yok. Bizim karşı olduğumuz İsrail hükümetini sebep olduğu zulüm ve kıyımdır. Böyle bir haydut devlet böyle bir terör devleti bizim gözümüzde hiçbir zaman muteber olamaz.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türkiye'de Çin virüsü için maskeler yok satıyor! Asıl bu maskeyi almanız lazım Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Binali Yıldırım İlkokulu ve Anaokulu Tuzla’da açılıyor
Trabzonspor-Fenerbahçe rekabetinde 125. randevu
Adetliyken Kur'an okunabilir mi Diyanet fetvası
Erdoğan'dan deprem açıklaması! Göğsümü gere gere söylüyorum
Mahkemeden başörtülü öğretmene saldıran kadın ile ilgili tahliye kararı
Beşiktaş, Sergen Yalçın yönetiminde ilk maçına çıkıyor
Kamu işçilerine ilave tediye ödemeleri bugün yapılacak! Bakan Selçuk açıkladı
Ekol Göz Menemensporlu Alberk Koç, Çaykur Rizespor'la anlaştı
2020 Şubat ayı engelli maaşı ne kadar oldu?
Trae Young uçuyor Atlanta kazanıyor
Yorumlar 13 yorum