BIST 1.121
DOLAR 7,79
EURO 9,08
ALTIN 469,08
HABER /  GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyarmıştı İran'dan açıklama geldi

Anadolu Ajansı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyid Abbas Musevi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'taki olayların İran'a sıçramasıyla ilgili açıklamasının yerinde ve önemli bir uyarı olduğunu söyledi.

Abone ol

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyid Abbas Musevi, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Suriye özelinde İran-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Musevi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Irak'taki olaylara ilişkin açıklamasına ilişkin, "Sayın Erdoğan'ın karışıklıkların diğer ülkelere de sıçrayabileceğine yönelik açıklaması yerinde ve önemli bir uyarıdır çünkü bazı gizli eller İslam ülkelerinde ihtilaf ve karışıklık çıkartmak istiyor. Erdoğan bu gizli elleri doğru bir şekilde görmüştür. Uyardılar, bu nedenle kendilerini takdir ediyoruz" dedi.

Musevi, "Türkiye ile ilişkilerimiz zirvededir ve hiç şu anki kadar iyi olmamıştı ama bu, İran'ın kendi konumundan vazgeçmesi anlamına gelmez" diye konuştu.

Tahran yönetiminin ülkelerin toprak bütünlüğünün ihlal edilmesine karşı olduğuna dikkati çeken Musevi, "Daha önce belirttiğimiz gibi Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz ve bu endişelere dikkat edilmelidir" değerlendirilmesinde bulundu.

Musevi, Barış Pınarı Harekatı sürecinde İran içinden bazı gayri resmi açıklamaların yapıldığını hatırlatarak söz konusu açıklamaların Tahran yönetiminin konuya yaklaşımını sergilemediğini söyledi.

"Dert İslam dünyasını bölmek ve birbirine düşürmek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin dördüncü toplantısına katılmak üzere gittiği Macaristan dönüşünde cuma günü uçakta gazetecilerle yaptığı söyleşide, "Irak'taki bu ayaklanmaların arkasında kimler yatıyor? Biz kimler tarafından yapılabileceği veya yapıldığına yönelik tahminde bulunuyoruz. Tabii bunun İran'a sirayet etme noktasındaki durumlarını da tahmin ediyoruz çünkü dert İslam dünyasını bölmek, parçalamak ve birbirine düşürmek" ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Kocaeli'de kiracılarıyla tartışan karı koca dehşeti yaşadı
ABD'de Apple'a cinsiyetçi kredi kartı soruşturması
Fenerbahçe derbide Beşiktaş'ı devirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fidan çağrısı
Başakşehir Ankaragücü maçı golleri ve geniş özeti
Yasak Elma'nın Ender'i Şevval Sam'ın oğlu görenleri şaşırttı! Boyu annesini geçti
Yorumlar 9 yorum