HABER /  GÜNCEL

Cudi Dağı'nda 18 PKK'lı teröristi 'eşek arısı' öldürdü

TSK, terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü Hançer-2 operasyonunda, 103 şehidin katili 18 PKK'lı teröristin nasıl öldürüldüğü ortaya çıktı

103 şehidin katili 18 PKK'lı terörist, "eşek arısı" diye bilinen mini drone'un desteğiyle 504 saatlik müthiş takiple etkisiz hale getirildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Cudi Dağı'nda 3 üst düzey terörist dahil 18 PKK'lının etkisiz hale getirildiği nefes kesen operasyonun detayları ortaya çıktı. 11 Ekim'de "Hançer-2" operasyonuyla başlayan takip şöyle gelişti:

Gabar'da öldürülen teröristlerin dijital materyalleri çözüldü. Telsizden yollanan şifreli mesajlar deşifre edildi. Bir grup teröristin PKK yayınına verdiği röportajdaki fotoğraftan yerleri belirlendi.

"EŞEK ARISI" DİYE TABİR EDİLEN SESSİZ MİNİ DRONE DEVREYE SOKULDU
Uydu üzerinden koordinatları çıkarıldı. "Eşek arısı" diye tabir edilen sessiz mini drone devreye sokuldu. Bölge çembere alındı.  2 Kasım'da bir yeraltı sığınağına düzenlenen operasyonda, 4 terörist etkisiz hale getirildi. Akşam saatlerinde 5 terörist daha aynı bölgeye 150 metre uzaklıktaki başka bir sığınakta öldürüldü. 3 Kasım sabahı başka bir grupla girilen çatışmada Cudi cephe sorumlusu Selim Demiroğlu ile birlikte 8 terörist öldürüldü, 1 terörist sağ yakalandı.

12 Ekim'de başlayan ve 504 saat süren operasyon sonunda, şimdiye kadar 67 olayda, aralarında sivillerinde bulunduğu 103 şehidin katili olan ve toplam 5 milyon 600 bin liralık ödül ile kırmızı-mavi ve turuncu listede aranan örgüt Bedirhan Abo, Müslim Fırtna ve Selim Demiroğlu ile birlikte 18 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonu gerçekleştiren mavi bereliler zafer kutlaması yaptı.

RADARA TAKILMIYOR
Dünyanın sayılı ordularının kullandığı 'eşek arısı' ismiyle anılan drone TSK'nın son dönem terör operasyonlarında teröristlerin kabusu haline geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın nefes kesen tatbikatlarından görüntülerin yer aldığı klipte de görüntüleri yer alan 'eşek arısı'nın boyu 10 santimetre, ağırlığı 18 gram. Termal ve gece görüş kameraları da olmak üzere 3 kamerası olan drone 1.6 km menzilli ve 25 dakika havada kalabiliyor. Radara takılmayan drone çalışırken ses de çıkarmıyor.

Yorumlar 24 yorum