BIST 1.325
DOLAR 7,94
EURO 9,47
ALTIN 461,56
HABER /  GÜNCEL

Cübbeli'nin Mehmet Görmez'e öfkesinin nedeni buymuş!

Hürriyet gazetesi yazarı Akif Beki, Cübbeli Ahmet Hoca'nın Diyanet'teki görevinden istifa eden Mehmet Görmez'in ardından attığı çirkin tweetlerin nedenini bugünkü köşesinden yazdı.

Abone ol

Diyanet İşler Başkanı Mehmet Görmez, dün görevinden istifa etmişti. Görmez'in istifası sonrası Twitter hesabından yorum yapan Cübbeli Ahmet Hoca, "Diyanet’e bundan tehlikelisi gelmemiştir. Rabbim, vatana millete bağlı ve Ehlisünnete sadık hayırlı bir reis nasip eylesin...” diye yazmıştı. 

Cübbeli'nin Mehmet Görmez öfkesini bugünkü köşesine taşıyan Hürriyet gazetesi yazarı Akif Beki geçmişte yaşanan bir olayı yazdı. 

Akif Beki yazısında, "Bir ara, Cübbeli’nin Sultanahmet’e vaiz olmak istediği ama Görmez Hoca engelini aşamadığı kulağıma gelmişti. Niye zıvanadan çıktığını açıklıyor sanki. Diyanet’i kendisinden korudu diye öfkesini dizginleyemiyor olabilir" dedi.

Akif Beki, "Görmez’in doğruluğu Cübbeli’den belli" başlıklı yazısında Cübbeli Ahmet Hoca'ya sert ifadelerle yüklendi, Mehmet Görmez'e sahip çıktı. İşte Akif Beki'nin Cübbeli'ye o sözleri...

"...

15 Temmuz gecesi minarelerden okuttuğu salalarla direnişin maneviyatını Cübbeli yükseltti zannedersiniz. Görmez Hoca’nın vatan, millet sevgisine dil uzatıyor. Hainlikle suçladığı yetmezmiş gibi imanını, itikadını da sorguluyor.

Giderayak üzülmüş müdür Görmez? Hiç sanmam. Bilakis, doğruluğunun ispatı, onaylanması olarak almıştır.

CÜBBELİ YALNIZ DEĞİL

Tetikçi denilen karakter suikastçıları, zaten bir süredir Görmez’i yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyasına hız vermişti. Erken emekli edilmesini de güya FETÖ’yle mücadelede gevşek davranmasına bağlıyorlar.

Bu uyduruk karalamanın gülünçlüğünü göstermeye Cübbeli yeter. Çürütmek için ciddi hiçbir argüman gerekmez.

Pişkince sırıtan iftiralarına bakın... Görmez’in erken emekliliğinin nedeni anlaşıldı, sırrı galiba Cübbeli’yi vaiz sıfatıyla Sultanahmet’e sokmayan duruşunda dersiniz.

Görmez, veda ederken ayrıldığı kuruma şöyle bir görev yükledi:

“Coğrafyamızı kuşatan bazı din söylemleri asla Diyanet’in mihrap ve kürsülerine yaklaşmamalıdır. Diyanet’in buna asla izin vermeyeceğine olan inancım tamdır...”

Mehmet Görmez'den duygusal veda!

Tabii ki IŞİD’le FETÖ gibi zihniyetlerin istismar ettiği çarpık din anlayışlarını kastediyor.

Ama mesajın Cübbeli’ye dokunan bir tarafı da yok mu!

... Ne zaman yenileri palazlanmasın, başka FETÖ’ler çıkmasın, halkın dini duyguları hokkabaz tacirlerle şarlatan bezirgânların elinde oyuncak olmasın diye uyarsa... Özellikle ‘Kişileri kurtarıcı diye kutsama’ anlayışının sakatlığına dikkat çekse... Karşısına bu Cübbeli Ahmet dikildi.

Mesela “Kuran’da mehdilik yoktur, en temel hadis kaynaklarında da yoktur” dediğinde...

Sanki ayetlerde geçiyormuş gibi ortaya ayılıp “Diyanet reisi çıkmış ne yumurtlamış yine” diyen Cübbeli’nin ta kendisidir.

BU KAFAYA GEÇİT VERMEDİ

Başka zamanlarda Görmez’e, güya din adına reddiye döşenip düzeltme yaparken “herze yedi, halt etti, freni patladıktan sonra bir adamın nerede duracağı belli olmaz” gibi hakaretlerle saldıran da odur.

Tepki üzerine, “İlim meclisinin ağırlığına yakışmayan argo laflar kullandıysam özür dilerim, ben halk ağzıyla konuşuyorum” demişliği de vardır.

Fakat ‘avam uleması’ olarak buyurduğu gibi, freni patlayanın nerede duracağını kestiremezsiniz. Görmez’in ilminden sonra, şimdi de dinine ve milletine sadakatine laf ediyor.

Oysa bilmeden Görmez’in haklılığını tasdik ediyor, doğruluğunu ispatlıyor.

Bu kafanın Diyanet’e sızmasını, Sultanahmet’te kürsüye çıkmasını engellemek bile tek başına FETÖ’yle mücadelede esaslı bir yararlılık beratı kazandırmaz mı Görmez’e?

Akif Beki'nin yazısının tamamın okumak için tıklayın

ÖNCEKİ HABERLER
Euro'da tarihi rekor dolar kaç TL oldu (Dolar yorumları 2 Ağustos 2017)
Filmleri aratmayan operasyon! Polisten polisi böyle yakaladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Sade olsun
Ümit Dündar kimdir YAŞ kararları 2017'nin büyük sürprizi!
Bakan Kaya müftü nikahı tartışmalarıyla ilgili ilk kez konuştu
Masterchef Junior Türkiye yaş sınırı kaç ne zaman başlayacak?
Yorumlar 34 yorum