BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  GÜNCEL

Çoklu eşe Diyanet freni

Diyanet İşleri tartışılan konularda yeni yorumlar yaptı. 'Çok eşlilik' ve 'çocuk yaşta evlilik' masaya yatırıldı.

Abone ol

Kadın hakları ile ilgili atak başlatan Diyanet, Van'da yapılan İl Müftüleri Seminerleri'nde "Çok eşlilik" ve "Küçük yaşta evlilik" konusunda "Caiz değil" kararı aldı..

Diyanet'in resmi internet sitesine konulan İl Müftüleri sonuç bildirgesinin bu iki konuyla ilgili maddeleri şöyle: 

ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK

(Bildirgenin 6'ncı maddesi.) Kuran-ı Kerim evlenme akdini sorumlulukları ağır bir sözleşme olarak kabul etmiş, evliliği eşlerin karşılıklı sorumluluklarını yerine getirdikleri ve kendilerine düşen ödevleri yapmayı taahhüt ettikleri bir güven sözleşmesi olarak değerlendirmiştir. Tarafların hür iradesi olmaksızın böyle bir sözleşmeden söz edilemez. Ne var ki, çok az da olsa bazı yörelerimizde genç kızlarımızın çocuk sayılabilecek kadar erken yaşlarda zorla evlendirildiği ve bu uygulamanın dine dayandırılmaya çalışıldığı esefle müşahede edilmektedir. Bu yaklaşımın ilmi ve dini bir temeli yoktur. Öte yandan, evliliğin hiçbir zorlama olmaksızın tarafların özgür iradeleriyle gerçekleşmesi ve denklik de dahil kadınların her türlü hakkının gözetilmesi, ailede kalıcı huzuru ve mutluluğu sağlamanın önemli bir yolu olduğu kadar, İslam dininin genel ilkelerinin ve Hz. Peygamber'in sünnetinin gösterdiği bir duyarlılığın da gereğidir.

ÇOK EŞLİLİK

Başkanlığımız, Kuran'ın ilgili ayetinin (en-Nisâ 4/3) çok evliliği değil tek eşliliği teşvik ettiğini, hukuken ve toplumsal genel kabul yönüyle tek evliliğin esas olduğu ülkemizde, kadının hakkı korunamadığı, çocukların nesebi ve mirası gibi konularda haksızlıklar söz konusu olduğu ve neticede kadın mağdur edildiği için ikinci evliliğin dinen de pek çok sakıncalar taşıdığını her vesileyle ifade etmektedir.

ÖNCEKİ HABERLER
Papazın evinde 1 ton altın umudu
Havyarlı açlık zirvesi
Fatih Terimin aklındaki 11
Nihat kararını verdi!
Portoya büyük şok
28 Ekim tatil mi 2020 hangi güne denk geliyor?
Yorumlar 38 yorum