BIST 1.198
DOLAR 7,95
EURO 9,39
ALTIN 487,25
HABER /  SAĞLIK

Çocuklarınız dişilerini gıcırdatıyorsa dikkat edin!

Diş sıkma ve gıcırdatma (bruksizm), her yaşta ortaya çıkabilen genellikle uyku sırasında, dişleri bilinçsizce sıkarak yapılan bir eylemdir. Normal olmayan bu durum, oldukça rahatsız edicidir ve ileride daha büyük hastalıklara yol açabilir.

Abone ol

Genellikle geceleri duyulan gıcırdatma ve tıklama sesleri, ağız içi yumuşak dokularda travmalar ve dişlerdeki hafif, orta ve ileri derecelerde aşınmalar, çocuklarda diş gıcırdatmanın belirtileridir. Diş gıcırdatmasının birçok sebebi olabilir. Bu durumda öncelikle, pedodonti uzmanına başvurulmalıdır.

ÇOCUKLAR DİKKAT ETMELİ
Çocuklarda ise, özellikle dişlerin değişme dönemlerinde, çok miktarda diş çürüğü oluştuğunda ve yapılmış olan dolgu gibi restorasyonların eskiyerek uyumunu kaybettiğinde ortaya çıkan dişsel nedenlerle; solunum ve sindirim sisteminin kronik rahatsızlıklarında veya hormonal bozukluklarda görülen sistemik sorunlarda; çocuğu strese sokan durumların (kardeşinin doğması, aile içi geçimsizlik, okul problemleri) varlığında oluşan psikolojik etkenler nedeniyle diş sıkma ve gıcırdatma görülebilir.

TEDAVİSİ İÇİN NE YAPILMALI?
Çocuklardaki diş gıcırdatma tedavisinde öncelikle basit çözümler düşünülmelidir. Öncelikle, pedodonti uzmanı tarafından ağız içi muayene yapılmalı, diş gıcırdatma sıklığı ve şiddeti hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Daha sonra, eğer dişlerde aşırı aşınmalar varsa bu bölgelerin tedavisi yapılır.

Alışkanlığı bırakmak için ne yapılabilir?
Ayrıca dişlerin kapanış ilişkisi kontrol edilerek bozukluk varsa bunlar basit aşındırmalarla dengelenir ve düzeltilir. Eğer bu düzeltmeler fayda etmiyorsa, dişleri korumak ve alışkanlığı bıraktırmak için basit, koruyucu ağız içi apareyler yapılarak sorun ortadan giderilmeye çalışılır.

ÖNCEKİ HABERLER
Kaçış sendromu nedir sadece 30 kişide var Mehmet Ali Erbil hastalığı
iPhone kullanıcıları için WhatsApp müjdesi!
Muharrem Sarıkaya AK Parti MHP ittifakının bitmesinde asıl nedeni açıkladı
Buket Aydın'ın 40 programı ne zaman Muharrem İnce Konuk oluyor
Mehmet Ekici fena patladı: Isınmadan oynatılıyoruz
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirleri kısa 2 kıtalık
Yorumlar 1 yorum