YAZARLAR

CİTROEN C4 CACTUS Test Sürüşü

Dış tasarımını farklı kılan, far yapısı haricinde özellikle airbump denilen koruma kalkanları. Bu kalkanlar poliüretan termoplastik malzemeden yapılmış hava kapsülleri.

Çok uzun zamandır trafikte görüp ilgimi çeken ama bir türlükullanma şansı bulamadığım bir otomobil Cactus. Özellikletasarımıyla beni meraklandıran otomobille nihayet tanışma fırsatıbulduğumda, sürüş dinamiklerini görmeye karlı ve buzlu yolları olanAbant Gölüne gitmeye karar verdim.

Dış tasarımını farklı kılan, far yapısı haricinde özellikleairbump denilen koruma kalkanları. Bu kalkanlar poliüretantermoplastik malzemeden yapılmış hava kapsülleri. 4 km hıza kadardarbeleri emiyor yani küçük çarpma ya da sürtünmeler için birkoruma sağlıyor. Üstelik 9 farklı gövde rengine 4 farklı airbumprengi ile otomobili kişiselleştirme adına da geniş bir alternatifsunuyor. Koruma kısmını bir yana bırakırsak farklı olmak adınabence çok özel ve başarılı bir tasarım.

Citroen’in tasarım konusunda cesur bir adım attığı bu crossover,dışındaki farklı tasarımı iç kısmada taşıyor özellikle koltuklardanbahsetmek istiyorum. Kendisinin de söylediği gibi Citroen otomobilkoltuğuna evdeki kanepe konforunu vermek istemiş ve bu anlayışlatasarlamış. Kolçak ve koltuklar aynı kumaşa sahip ve kolçağıkaldırdığınızda sürücü ve yolcu koltuğu bir bütünmüş gibi görünüyorve söylemeliyim ki güzel göründüğü kadar rahatlarda. Otomobilin içiçok özel detaylarla dolu örneğin torpido gözü çok şık. 8.5 litrelikbu geniş torpido gözü hem konum itibariyle çok kullanışlı hem deüzerindeki tasarım detaylarıyla otomobili o mekanik havadançıkarıyor. Bir diğer özel detay ise kapı kolları, alıştığımızınaksine tıpkı valizlerin tutma kısımlarına benzetilen bu kollar kısasürede sıkılabileceğiniz bir ayrıntı değil.

Koltuklar, panoramik cam tavan içerideki ferah hava hepsi çokiyi ancak arka kısımdaki camların dışarıya doğru birazcıkaçılabilmesi konusu biraz sıkıcı. Arka yolcular için yeterli baş vediz mesafesi varken camların açılmıyor olması sıkıcı bir detay.

Ön kısma tekrar gelirsek otomobilin sürüş ve konforfonksiyonlarını yönetebildiğiniz 7”lik bir ekran mevcut kullanımıoldukça kolay ancak klimanın dijital olarak kontrol edilmesidışında yani benim için bu sistem her daim manuel olmalı.

Bir diğer farklı ama hoş detay ise vites kolu, alışık olduğumuzsistemde değil 3 butondan oluşuyor D,R ve N otomobili bu butonlarabasarak kullanıyorsunuz dilerseniz de vitesleri direksiyon yanındandeğiştirebileceğiniz kulakçıklar da var.

Otomobilde ki farklılıklardan biri de magic wash yani sufıskiyeleri sileceklerin içine yerleştirilmiş. Böylelikle benimgibi cam açıkken silecekleri çalıştırdığınız da etrafa hattaiçeriye su sıçratmamış oluyorsunuz.

Güvenliğe gelirsek, otomobil kendi boyutuna uygunluğunu ölçtüğüpark yerine girmek için kendisi manevra yapıyor size de gaz ve frenpedalına basmak kalıyor. Geri görüş kamerası, yokuş kalkış desteğive viraj aydınlatmalı sis farı sürüşe destek asistanlarınızdan.

Test otomobilim 1.6 litrelik dizel motora ve ETG 6 otomatikşanzımana sahip. Bu motor 92 beygir güç üretiyor. Performansagelirsek otomobili şehir içinde trafikte ve uzun yolda bolcakullandım yakıt anlamında sürücüsünü üzmeyecek bir otomobil çünküortalama 5,5 litre gibi düşük bir yakıt tüketimine sahip. Tabii kikullanım tarzına göre değişebilecek bir rakam bu. Buzlu ve karlıyolda kullandım, tabii ki kış lastiklerimin de etkisi büyük ancakperformansı yüksek sürüşte dahi otomobil güven veren bir netliğesahip. Şanzımanın biraz sarsıntılı geçişleri dışında otomobilözellikle uygun fiyatı ve fiyata göre kullanılan malzemeninkalitesinden dolayı tercih edilebilecek bir crossover. Otomobilingüncel fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar