BIST 10.677
DOLAR 32,25
EURO 34,95
ALTIN 2.442,92
HABER /  SAĞLIK

Cinsel yaşamı etkiliyor!

Kadınların cinsel yaşamı tehdit altında... Nedeni ise malum günümüzün hastalığı...

Abone ol

Yüksek tansiyonun erkeklerin seks hayatını kötü yönde etkilediği iyi bilinen bir gerçekti, bu gerçek değişmedi, buna kadınlar da ilave oldu. Şimdi yeni bir araştırma, aynı gerçeğin kadınlar için de geçerli olduğunu gösterdi.

Yaşları 31 ile 60 arasında olan, seksüel yönden aktif, 417 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, tansiyonu yüksek olan kadınlarda cinsel işlev bozukluğu ihtimalinin normale oranla iki kat kadar daha yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca ileri yaş ve iyi tedavi edilmemiş yüksek kan basıncının süresinin de kadınlarda cinsel işlev bozukluğunda negatif etkisi oluyor.

Kadınlardaki cinsel işlev bozukluğu hem kendilerinin, hem de partnerlerinin yaşam kalitesini ve ilişkilerini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, uzmanlar tansiyonu yüksek olan kadınlarda cinsel düzensizliklerin tanınmasının ve tedavisinin önemli olduğunu belirtiyorlar.

Yüksek tansiyon ile kadınlardaki cinsel işlev bozukluğu arasında nasıl bir bağlantı olduğu açık değil. Kadınlarda cinsel işlev erkeklere göre daha karmaşık bir konu. Kadınlarda cinsel arzu ve uyarılmayı etkileyen çok çeşitli faktörler var.


Bir çok hastalık etkili

Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu cinsel arzuda ve uyarılmada azalma, orgazma ulaşma güçlüğü veya orgazm olamama, cinsel birleşme sırasında ağrı ve vajinismus şeklinde tanımlanıyor.
Cinsel işlev bozukluğu olan kadınların oranı hiç de az değil. Erkeklerde yüzde 50’lere varan bu oran kadınlarda yüzde 40’ları buluyor. Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da bir çok kronik hastalık ve ilaç cinsel işlevi etkileyebiliyor.

10 kadından 4’ünde var

Yeni çalışmada kadınlar ''Kadında Cinsel İşlev İndeksi'' (FSFI) adı verilen standart bir ankette cinsel arzu, uyarılma, orgazm, tatmin ve ağrı ile ilgili 19 soruyu cevaplamışlar. Cinsel işlev bozukluğu, yüksek tansiyonu olan her 10 kadından dördünden fazlasında (yüzde 42.1) bulunmasına karşılık, yüksek tansiyonu olmayan her 10 kadından ikisinde (yüzde 19.4) saptanmış.

Uzmanlara göre aslında bu bulgular sürpriz değil, çünkü cinsel işlevin sinir sistemi ve damar sistemiyle yakın ilişkisi var.
Çalışmada, yüksek tansiyon için ilaç alan, ama tedavisi yeterli olmayıp hedef kan basıncı değerlerine ulaşamayan hastalarda, cinsel işlev bozukluğunun, yüksek tansiyonu tedaviyle kontrol altında olan kadınlara nazaran daha fazla olduğu bulunmuş. Araştırmacılar, yüksek tansiyonun kadınlarda ilaçla kontrol altına alınmasının cinsel sorunlara da yararı olabileceğini düşünüyor.