BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,85
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Çin'de genetiği değiştirilmiş yeni bir pirinç türü geliştirildi!

Çinli bilim insanları, ürün verimini düşürmeden bakteriyel hastalıklara karşı direnç geliştiren genetiği değiştirilmiş yeni bir pirinç türü üretti.

Abone ol

Çin haber ajansı Şinhua'da yer alan habere göre Nancing Ziraat Üniversitesine bağlı Devlet Tarımsal Ürün Genetiği ve Bitkisel Gen Kaynakları Laboratuvarında çalışmalar yürüten bilim insanları, genetiğiyle oynayarak hem verimliliği hem de hastalık direnci yüksek yeni bir pirinç türü üretmeyi başardı.

Yeni tür, "gen ifadesi" adı verilen, genlerin organizmada belirli bir işlevi yerine getiren protein yapılarına dönüştüğü süreçlerin bazıları kuvvetlendirilip bazıları baskılanacak ortaya çıkarıldı. Bu kapsamda bilim insanları, "Ideal Bitki Mimarisi1" (IPA1) adını verdikleri yüksek verim işlevini yerine getiren bir bitkisel genin ifadesini artırıp, "mikroRNA-156" (miR-156) adı verilen bakteri direnci işlevini yerine getirirken verimliliği düşüren bir başka bitkisel genin ise ifadesini baskıladı. Bu sayede miR-156'nın bakteriyel direnç özelliğinin IPA1'in artırılmış verimlilik özelliği tarafından bastırılması engellendi.

Bilim insanları genetiği değiştirilmiş yeni pirinç türüne "HIP" adını verdi. Araştırmanın sonuçları "Nature Plants" dergisinde yayımlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Bursaspor çıkış peşinde
Beşiktaş ile Ingame arasında işbirliği imzası atıldı
Milyonlarca Facebook kaydı Amazon'un sunucularında
Okan Buruk: Beşiktaş karşısına kazanmak için sahaya çıkacağız
Galatasaray'ın yaptığı ibra itirazı sonuçlandı
Erdoğan'ı tehdit eden yeni başkan hakkında inceleme
Pentagon'dan F-35'ler için yeni açıklama
Adıyaman Sincik’te kazanan değişti!
İstanbul'da 15 ilçede geçersiz oylar yeniden sayılacak
Fenerbahçe 'Fener Ol' projesinin startını verdi
Yorumlar