BIST 11.148
DOLAR 33,09
EURO 36,09
ALTIN 2.593,03
HABER /  DÜNYA

Cinayetten önce 6 silah ruhsatı istemiş

Oscar Pitrorius'un sevgilisini öldürmesine ilişkin sır perdesi aralanıyor

Abone ol

Cinayetle suçlanan ampute atlet Oscar Pistorius'un, olaydan birkaç hafta önce 6 silah için ruhsat istediği belirtildi.

Güney Afrika Cumhuriyeti Polis Teşkilatı'na bağlı Ulusal Ateşli Silahlar Merkezi'nden alınan bilgiye göre, Londra Olimpiyatları'nda katıldığı erkekler 400 ve 4x400 metre bayrak yarışları ile olimpiyatlara katılan ilk ampute atlet olarak tarihe geçen Güney Afrikalı Oscar Pistorius'un, 14 Şubat'ta manken sevgilisi Reeva Steenkamp'ın ölümüne neden olan olaydan yaklaşık 3 hafta önce (22 Ocak) 6 silah için ruhsat istediği ortaya çıktı.

Savcının, kasıtlı adam öldürmeyle suçladığı, hakimin ise Güney Afrika Cumhuriyeti kanunlarındaki en ağır müeyyidelerle yargılanmasına karar verdiği Pistorius'un, koleksiyonuna katmak için Smith & Wesson, Vector, Mossberg, Maverick ve Winchester markalarına ait 6 silah için ruhsat talep ettiği öğrenildi.

CİNAYETTEN ÖNCE BUNLARI YAPMIŞ

Pistorius'un ruhsat talebinin, olaydan dört gün sonra (18 Şubat) herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin Johannesburg'daki bir polis karakoluna, yeniden işleme alınması için geri gönderildiği kaydedildi.

Kayıtların kamuya açık olmasına rağmen basına konuşma yetkileri olmadığını gerekçe göstererek, kimliklerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Pistorius'un olay esnasında kullandığı Parabellum marka 9 milimetrelik tabanca için 2008'de yapılan başvurunun reddedildiği bilgisini verdi.

Reddedilmenin sebebini, yeterlik testini geçme ve sabıka kaydının olmaması şartlarının icabı olduğunu ifade eden yetkililer, Pistorius'un 10 Eylül 2010'da bir kez daha müracaat ettiğini ve 16 Eylül 2010 tarihinde ise ruhsat talebinin kabul edildiğini bildirdi.