HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Çin uzay aracı Ay'ın karanlık yüzüne başarı ile iniş yaptı

Çin'in "Chang'e 4" adlı insansız uzay aracı, Ay'ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere 'karanlık yüz' olarak bilinen bölgeye başarı ile iniş yaptı.

Chang'e 4'un indiği, Ay'ın yüzeyindeki en büyük, en eski ve en derin krater olan Aitken havzası hakkında fazla şey bilinmiyor.

Bugüne dek uzay araçları Ay'ın karanlık yüzünün fotoğraflarını çekse de Chang'e 4'e dek hiçbir uzay aracı buraya inmedi.

ÇİN İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM
İlk adımı başarı ile gerçekleştirilen görev, uzay araştırmaları alanında ABD ve Rusya'yı yakalamaya çalışan Çin için önemli bir adım oldu.

Dünya'dan görmenin mümkün olmadığı, karanlık yüze inen araç ile iletişim için Çin uzay ajansı, Mayıs ayında bir yansıtıcı uydu fırlatmıştı.

Chang'e 4'un Ay'ın yüzeyi ile ilgili ayrıntılı ölçümlerin yapması ve mineral bileşimi hakkında bilgi toplaması hedefleniyor. Derin bir krater olan Aitken havzasının, Ay'ın oluşumundan kısa bir süre sonra dev bir çarpma etkisiyle oluştuğu ve bu çarpmayla uydunun merkezindeki bazı maddelerin yüzeye çıktığı tahmin ediliyor. Eğer görev umulduğu gibi sonlanırsa Ay'ın oluşumuna dair yeni veriler elde edilebilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Zenginler ve yetenekli Türkler ülkeden göçüyor bir yılda 253 bin kişi...
Öğretmen maaşları 2019 ne kadar oldu zamlı ödeme başlıyor
Hüseyin Çapkın mahkemede anlattı! Hükümeti devireceklerdi
Metrobüsün altında kalan yolcu hayatını kaybetti
İzmir'de feci kaza! Ölü ve yaralılar var
2020 Kurban Bayramı tarihi ne zaman başlangıç tarihi
Yorumlar 10 yorum