HABER /  GÜNCEL

Zenginler ve yetenekli Türkler ülkeden göçüyor bir yılda 253 bin kişi...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla 253 bin 640 kişi Türkiye'den göç etti. New York Times, "Varlıklı ve yetenekli Türkler sürüler halinde ülkeyi terk ediyor" manşeti attı.

Amerikan New York Times gazetesi, rekor rakamlara ulaşan "Türkiye'den yurt dışına göç"ü haberleştirdi ve "Erdoğan'ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, sürüler halinde ülkeyi terk ediyor" başlıklı haberde, ülkeden ayrılanların profillerine dikkat çekildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla 253 bin 640 kişi Türkiye'den göç etti. 

"Ülkenin kuruluşundan bu yana ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf ailelerin Türkiye'yi terk ettiği" iddiasında bulunulan haberde, 'çok sayıda kişinin de Yunanistan, Portekiz ve İspanya'dan mülk alma yoluyla göç yolunu kullandığı' da kaydedildi.

12 BİN DOLAR MİLYONERİ SERVETİNİ DIŞARI ÇIKARDI... New York Times'ın haberinde, Küresel Varlık Göçü İncelemesi'nin (Global Wealth Migration Review) Türkiye'ye ilişkin verileri de yer aldı. Buna göre 2016 ile 2017 yılları arasında, Türkiye'nin varlıklı diliminin yüzde 12'sine denk gelen, en az 12 bin dolar milyoneri, servetlerini yurt dışına aktardı.

İSTANBUL DÜNYADA 7. SIRADA... AfrAsia Bankası tarafından hazırlanan Küresel Varlık Göçü İncelemesi raporuna göre, bu varlıkların çoğu Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne taşındı. Aynı rapora göre, İstanbul varlık göçü yaşanan ülkeler sıralamasında yedinci sıraya yükselmiş durumda. Rapordaki şu ifadelere de New York Times'ın haberinde yer veriliyor: "Eğer tarihte, ülkelerin yaşadığı önemli yıkımlara bakılırsa, bu yıkımların öncesinde varlıklı insanların o ülkeden göç ettiği görülür"

YILDIZ HOLDİNG VARLIK GÖÇÜNE ÖRNEK GÖSTERİLDİ... Gazete varlık göçüne örnek olarak da Yıldız Holding'i örnek gösterdi. Haberde, Murat Ülker'in başında olduğu holdingin, özellikle sosyal medyada Gülen hareketi ile ilişkilendirilmesi sonrası sert eleştirilerin odağı olduğu hatırlatıldı. New York Times'ın haberi şu şekilde devam etti: "Bu olaydan kısa süre sonra Yıldız Holding, 7 milyar dolar civarındaki borçlarını yapılandırdı ve elindeki Ülker hisselerini, holdingin Londra merkezli şirketine sattı. Yapılan aslında ailenin, elinde bulundurduğu Ülker markasına ait çoğunluk hisselerini, Türk mahkemelerinin ulaşamayacağı bir yere taşımasıydı" Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paralarını yurt dışına çıkaran varlıklı işadamları için "hain" tanımını kullandığı da hatırlatıldı.

KİM NE DEDİ?.. Gazeteye konuşan İstanbul merkezli bir hukuk firmasının sahibi olan Mehmet Gün, "Özellikle darbe girişimi sonrası miyarlarca dolar Türkiye'yi terk etti. İnsanlar kendilerini tehdit altında hissediyor" dedi.Yine haberde sözlerine yer verilen isimlerden KONDA araştırma şirketinin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, varlık ve yetenek göçünün nedeni için, "Erdoğan'ın toplumu değiştirme çabasının sonucudur" değerlendirmesini yaptı.

BİR YILDA 253 BİN KİŞİ TÜRKİYE'DEN GÖÇ ETTİ... New York Times'ın haberinde, Türkiye'den İngiltere'ye girişimci göçüne ilişkin de röportaj ve veriler yer aldı. Yine darbe girişimi sonrası politik sığınma taleplerindeki artışa ilişkin verilere de yer verildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla, 253 bin 640 kişi Türkiye'den göç etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Öğretmen maaşları 2019 ne kadar oldu zamlı ödeme başlıyor
Hüseyin Çapkın mahkemede anlattı! Hükümeti devireceklerdi
Metrobüsün altında kalan yolcu hayatını kaybetti
İzmir'de feci kaza! Ölü ve yaralılar var
Kahreden ölüm sonrası 7 tutuklama
Ahmet Davutoğlu partisi kurucuları kimler yeni parti ismi nedir?
Yorumlar 56 yorum