BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Çin uzaktan algılama uyduları fırlattı

ÇİN, uzaktan algılama teknolojisine sahip Yaogan serisi uyduları, elektromanyetik çevresel keşif yapacak ve bazı testler gerçekleştirmesi için yörüngeye gönderdi.

Abone ol

ÇİN, uzaktan algılama teknolojisine sahip Yaogan serisi uyduları, elektromanyetik çevresel keşif yapacak ve bazı testler gerçekleştirmesi için yörüngeye gönderdi.

Şinhua ajansının haberine göre, Yaogan-30 (uzaktan algılama) serisi uyduların 3. grubu, ülkenin Sıçuan eyaletindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi’nden Uzun Yürüyüş -2C taşıyıcı roketiyle fırlatıldı. 

Uyduların, önceden belirlenen yörüngelerine girdiği ifade edildi. Uzaktan algılama teknolojisine sahip Yaogan serisi uyduların elektromanyetik çevresel keşif yapacağı ve bazı testler gerçekleştireceği belirtildi. Roketin kaç uydu taşıdığına ilişkin bilgi verilmedi.

260. FIRLATMA DENEYİ

Çin, Yaogan serisi uyduları doğal kaynak araştırmaları, bilimsel çalışmalar, doğal afetlerden korunma ve tarım üretiminin tahmini maksadıyla kullanılıyor. 

Yaogan-30'un, Çin'in yerli üretimi olan Uzun Yürüyüş roketiyle 260. fırlatma işlemi olduğu kaydedildi.

29 Eylül’de de Yaogan-30 serisine ait uydular yörüngelerine gönderilmişti. Çin, uzaktan algılama teknolojisi anlamına gelen Yaogan serisinden ilk uyduyu 2006’da uzaya fırlatmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Metabolizma çalıştıran omlet nasıl yapılır?
Gazprom'dan Türk Akımı Projesi açıklaması
Erdoğan'dan Çad Cumhurbaşkanı'na FETÖ teşekkürü
ABD ile Rusya; Suriye ve Kuzey Kore'yi konuştu!
TSK'dan Kuzey Irak'a hava harekatı
Cemal Hünal kimdir kaç yaşında eşi Lale Cangal kimdir?
Yorumlar