BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  DÜNYA

Çin sahil güvenlik ekiplerine 'egemenliğini ihlal eden unsurları' imha etme yetkisi verdi

Anadolu Ajansı

Çin'de, dün, sahil güvenlik güçlerinin yetkilerini arttıran yeni bir sahil güvelik kanunu yürürlüğe girdi. Çin'de sahil güvenlik ekiplerine, ülkenin egemenliğini ihlal eden unsurları imha etme yetkisi verildi.

Abone ol

Kanun uyarınca, sahil güvenlik ekiplerine, "denizlerde yabancı kuruluşlar veya şahıslar tarafından ulusal egemenlik ve yargı yetkisinin ihlal edildiği durumlarda silah kullanımı da dahil gerekli tüm tedbirleri alma" yetkisi tanındı.

Ayrıca, yasa, Çin sahil güvenliğine, Çin'in hak iddia ettiği resifler ile adalar üzerine inşa edilen diğer ülkelere ait yapıları yıkma ve Çin'in karasularına yasa dışı olarak giren yabancı gemileri ele geçirme veya emir verme yetkisi de veriyor.

Söz konusu yasanın ihtilaflı Güney Çin Denizi'ndeki çatışma riskini artırabileceği kaydediliyor.

Güney Çin Denizi Anlaşmazlığı

Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunurken, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'ndeki adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı iddiasına, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

Uluslararası kamuoyunda "Paracel" ve "Spratly" olarak bilinen takım adalar, Vietnam tarafından "Hoang Sa" ve "Truong Sa", Çin tarafından ise "Şişa" ve "Nanşa Çündao" olarak adlandırılıyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016'da Filipinler'in başvurusuyla Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Necat Gülseven kimdir aslen nereli ne iş yapıyor mesleği?
Tunceli’de mutasyona uğramış ilk Covid-19 vakası tespit edildi
2. dönem ne zamam başlıyor 2021 geri sayım MEB sayacı
Kenan Evren tablosu elde patladı! 'Satıyoruuuum, satamadım!'
Ahmet Hakan yazdı: Binali Bey’in doğrusu Binali Bey’in yanlışı
81 ilde eş zamanlı operasyon! 2 bin 402 şahıs yakalandı
Erdoğan ile görüşen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıkladı ilk kabine toplantısında
Ergenekon davası sanığı Seyhun Zaim Pierre Loti'de öldürüldü
Hulusi Akar: Milli muharebe uçağımızı yapacağız
ABD askerleri yerlerde yattı Biden'ın eşi kurabiye ile özür diledi
Yorumlar