BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  SAĞLIK

Çiğ yumurtanın sese etkileri neler başka ne gibi faydaları var

Çiğ yumurtanın gerçekten sese iyi gelip gelmediğini KBB ve Ses Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor İsmail Koçak cevapladı.

Abone ol

"Çiğ yumurta sese iyi gelir mi? aslında bunun tam olarak bilimsel bir mantığı ve kanıtı bulunmuyor.  Bunun nedeni de aslında anatomimizde yatıyor. Ses tellerimiz, larinks adıyla bilinen ses kutusunun üst kısmında yer alıyor. Burası, soluk borusunun bir bölümü. Yani, besinlerin midemize giderken izlediği yol olan özofagus borusundan küçük dilimiz aracılığıyla ayrılmış durumda. Kısacası, yediğimiz besinlerin hiçbirisi, yanlış yutma sonucu soluk borumuza kaçırmadığımız takdirde ses tellerimize temas etmiyor. Bu nedenle de, doğrudan ses yumuşatan bir besin olması pek mantıklı görünmüyor."

"Bazı besinlerin, gerçekten de gırtlak sağlığı ve ses güzelliği üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olabiliyor. Örneğin limon, yabani hardal otu, vs. gibi bazı bitkisel bileşimli gargaralar, boğazı daraltıcı özelliğe sahip olduğu için, kalın ve boğuk seslerin çıkmasını engelliyor."

"Tütün, alkol ve benzeri uyarıcılar, acı ya da çok baharatlı besinlerse, yine boğaz yapısına etki ettikleri için ses üzerinde etki gösterebiliyor. Çiğ yumurta içeriğinde bulunan N-asetil sistein amino asidinin, alkol ve sigara dumanı kökenli toksinleri arındırıcı özellikteki glutation bileşiğinin yapıtaşı olduğu biliniyor. Belki bu nedenle, uzun vadede gırtlak sağlığı üzerinde olumlu bir etki yaratabiliyor olabilir."

"Unutulmaması gereken diğer bir nokta da, çiğ yumurtada bulunan avidin adlı proteinin, biyotin emilimini sekteye uğratabildiği ve Salmonella cinsi zararlı omurgasızlardan kaynaklanan besin zehirlenmesine yol açabileceği."

ÖNCEKİ HABERLER
İrlanda'da pilotların gördüğü cisim UFO olabilir mi?
143 hakim ve savcının yeri değişti
PKK şüphelisi jandarmayı görünce otobüste intihara kalkıştı
Otomobilde ele geçen 28 kilo patlayıcıya 13 gözaltı daha
Zuhal Topalla Sofrada Yeliz'e bakın kaynanası Meryem Hanım kimdir
AGİ 2019 eşi çalışmayan, 1 çocuklu çalışan kaç para alacak?
ASDEP alımları 2019 iş takvimi-başvurular ne zaman?
Medine'ye hakaret eden Berna Laçin kendini böyle savundu!
Hezimet sonrası Oğuzhan Özyakup'la ilgili bomba iddia!
AK Parti Mardin İl Başkanı ve yönetimi görevden alındı
Yorumlar