BIST 4.977
DOLAR 18,81
EURO 20,42
ALTIN 1.164,57
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Chrome'daki eklentiler kaldırılacak mı?

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Kıdemli Satış Mühendisi ve Güvenlik Danışmanı Murat Songür, o iddiayı yorumladı.

Abone ol

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Kıdemli Satış Mühendisi ve Güvenlik Danışmanı Murat Songür, Google Chrome'daki eklentilerin kaldırılacağı iddiasına ilişkin, "Bunun Google’ın yaptığı yasaklamadan çok, denetim mekanizması getirme isteği olarak nitelendirilmesi gerekir" dedi.

Songür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Google’ın Chrome'daki eklentileri engelleyeceği konusunda kamuoyundaki algının eksik bilgiler içerdiğini savundu.

Google'ın, işlettiği Chrome Market dışındaki eklentileri engellemek istediğini belirten Songür, Trend Micro olarak bu durumu güvenlik açısından doğru karşıladıklarını dile getirdi.

Kim tarafından yazıldığı ve Chrome üzerinden ne gibi işlemler yaptığı test edilemeyen eklentilerin her zaman için potansiyel güvenlik tehdidi görüldüğüne dikkati çeken Songür, şöyle konuştu:

"Bu eklentilerle Chrome ve Google ile hiç ilgisi olmayan kişiler, Chrome aracılığıyla siber saldırılarda bulunma yetisine sahip olabiliyor. 'Bunun Google’ın yaptığı yasaklamadan çok, denetim mekanizması getirme isteği olarak nitelendirilmesi gerekir. Sonuçta eklenti yaratıp bunu Chrome Market’e koymanız, Google’ın test edip onay vermesinden sonra mümkün olacak. İsteyen kullanıcı da bunu Chrome Market’ten indirip kullanabilecek.

Google tabanlı Android uygulama marketleri için de doğru stratejinin bu olduğunu yıllardır söylüyor, kullanıcılarımıza yalnızca güvenilir marketlerden uygulama indirmeleri yönünde tavsiyelerde bulunuyoruz."

Songür, başta Microsoft ve Apple olmak üzere pek çok tarayıcı üreticisinin yıllardır bu stratejiyi izlediklerine değinerek, bu tarayıcılarla sadece kendi denetimlerindeki eklentilerin indirebildiğini kaydetti.

Chrome'un açık kaynak kodlu tarayıcı olduğu ve kullanıcıya sınırsız esneklik sağlamasıyla bilindiğine işaret eden Songür, "Google’ın uyguladığı denetimin bu kadar ses getirmiş olması biraz da bu konyla ilgili gözüküyor. Zamanla kullanıcı sayısı ve profili farklılaştıkça Google’ın da diğer kurumsal üreticilerin kullandığı mekanizmalara başvurmak durumunda kaldığını görüyoruz" şeklinde konuştu.