HABER /  CHP

CHP'den ikinci Hidayet Karaca ziyareti

CHP heyeti 14 Aralık operasyonu kapsamında 'terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'yı ziyaret etti.

CHP'den ikinci Hidayet Karaca ziyareti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ile Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Samanyolu Grubu Genel Yayın Müdürü Hidayet Karaca ve eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'yı ziyaret etti.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmelerin ardından Tanrıkulu, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi önünde basın mensuplarına açıklama yaptı. Karaca'nın tutuklu yargılanmasının basın özgürlüğüne müdahale olduğunu söyleyen Tanrıkulu, "Sadece Hidayet Karaca bakımından değil, devam eden birçok yargılama bakımından Çağlayan Adliyesi'nde maalesef adalet de hukuk da yok" dedi.

Tanrıkulu, Karaca'nın "hukuksuz tutukluluğunun" 56 gündür sürdüğünü söyledi. "Ben buradan bu kararları veren yargıçlara sesleniyorum: Kendilerinin kimliğini çok iyi biliyoruz. Yaptıkları bu hukuksuzluğun hesabı bir gün mutlaka sorulur ama sorulacağı zaman da adil yargılama kuralları içinde sorulacağını bilinmesini istiyorum" diye konuştu.

"MEDYAYA DARBE VAR"

Bu konuda basın kuruluşlarının iyi sınav vermediğini söyleyen Tanrıkulu, "Kimliğinden ve düşüncesinden bağımsız, basına ve medyaya yapılmış darbe var, baskı var ve bu baskı hukuk dışı yapılıyor. Yargıçlar alet edilerek yapılıyor. Yargıçların kanunsuz emirleri yerine getirmemesi lazım. Yargıçların yürütme organının sopası olmaktan çıkması lazım" dedi.

Yakup Saygılı ile görüşmelerinde ise 17-25 Aralık soruşturmalarına ilişkin "hukuksuzlukları" dinlediklerini ve bilgiler aldıklarını söyleyen Tanrıkulu, bunları daha sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını ve Meclis gündemine taşıyacaklarını söyledi.

sezgin-tanrikulu-silivri.jpg 

"ÖZELEŞTİRİLERİNİ KENDİLERİ YAPARLAR"

Tanrıkulu’na "Samanyolu Yayın Grubu ve cemaate bağlı medya kuruluşları CHP'li milletvekilleri hakkında yayınlar yaptı. Bugün CHP'den milletvekili olması gündemde olan Teğmen Mehmet Ali Çelebi hakkında bizzat terörist iddiasıyla yayın yaptılar. Haklarındaki iddiaları gerçekmiş gibi manşetlerine taşıdılar. Bu konu ve buna benzer konular görüşmelerinizde gündeme geldi mi? Özeleştiri yaptılar mı?" diye soruldu.

Tanrıkulu, "Bu yayın grubunun veya diğer yayın gruplarının zamanında yaptığı hukuksuzluklara da karşı çıktık. Zamanında (hukuksuzluk) yapmış olmaları onların bugün hukuk dışı olarak içeride tutulmalarını haklı kılmaz. Özeleştirilerini kendileri yaparlar" cevabını verdi.

"GELMEYE DEVAM EDECEĞİZ" 

Ziyaretlerinin değişik kesimlerce eleştirildiğini belirten Tanrıkulu, "Biz buraya bundan önceki davalara da geldik. KCK, Balyoz, Ergenekon, Oda Tv, Casusluk ve diğer adli yargılamalara da geldik. Bir tek ortak kaygımız var; insan hakları ve adaletin gerçekleşmesi. Kimliği ne olursa olsun gelmeye devam edeceğiz" dedi.

"ERDOĞN YARGILANDIĞINDA DAVAYI İZLEMİŞTİ"

Ali Özgündüz de kişinin kimliğine bakmadan hukukun üstünlüğünü savunmaya devam edeceklerini belirterek şöyle konuştu:

"Cumadan beri sürekli medyada başta da her zaman olduğu gibi Melih Gökçek olmak üzere Twitter'da orada burada, CHP ile cemaat arasındaki ilişkinin delili gibi... Böyle saçma sapan... Böyle bir yakıştırma ahlaksızlıktır. Hukuku savunma ne zamandan beri böyle oldu. Sayın Genel Başkan Yardımcımız söylemedi ama kendisi, Recep Tayyip Erdoğan yargılandığında da Diyarbakır DGM'de davayı izlemişti. Yarın AKP'liler de bu dönemdeki hukuksuzluktan dolayı burada yargılanacak. Onları da ziyaret edeceğiz. AKP'lilerin de duruşmasını izleyeceğiz. Onlara karşı hukuksuzluk varsa onların da karşısında olacağız. CHP'nin bu ideolojik duruşudur."


hidayet-karaca.20150209164909.jpg

14 ARALIK OPERASYONUNDA TUTUKLANMIŞTI

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, 14 Aralık operasyonu kapsamında 'terör örgütü kurmak ve yönetmek' suçlamasıyla tutuklanarak Silivri cezaevine götürülmüştü.

Yorumlar 49 yorum