BIST 1.980
DOLAR 13,53
EURO 15,33
ALTIN 788,68
HABER /  SEÇİM

CHP Bitlis milletvekili adayları listesi

CHP Bitlis milletvekili adayları listesini 7 Nisan 2015'te teslim edilecek. CHP 2015 genel seçimler Bitlis milletvekili adayları listesini YSK'ya verecek.

Abone ol

BİTLİS CHP milletvekili adayları listesini ön seçimle belirledi. CHP 7 Haziran 2015 genel seçimleri için oluşturduğu Bitlis milletvekili adayları listesini 7 Nisan 2015 tarihinde YSK'ya teslim edecek. YSK 2015 Genel Seçimleri CHP geçici aday listelerini 14 Nisan 'da Resmi gazete ile ilan edecek. CHP 2015 seçimleri milletvekili adayları kesin listeleri ise 24 Nisan 'da YSK tarafından duyurulacak. 

CHP 7 Haziran 2015 seçimleri için milletvekili aday listelerini ön seçim yaparak belirledi. CHP milletvekili adaylığı için 2 bin 822 kişi başvurdu. 

2015 Genel seçimlerinde Bitlis 'den 3 milletvekili meclise girecek. CHP 2011 genel seçim sonuçlarına göre Bitlis 'den hiç milletvekili çıkaramamıştı.

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KESİN LİSTELER NE ZAMAN?
CHP'nin 2015 genel seçimler için yürüttüğü seçim takvimi 20 Şubat'ta aday adaylığı başvurularının bitmesiyle başladı. CHP'ye toplam 2822 kişi milletvekili aday adaylığı için başvurdu. CHP bu adaylar için 48 bölgede ön seçime giderek milletvekili listelerini oluşturdu. CHP 2015 seçimleri milletvekili adayları listesi 7 Nisan tarihinde kesinleşmiş ve YSK 'ya teslim edilmiş olacak. YSK ise CHP ile birlikte tüm partilerin geçici aday listelerini 14 Nisan 'da Resmi gazete ile ilan edecek. CHP milletvekili adayları kesin listeleri ise 24 Nisan 'da YSK tarafından duyurulacak.

CHP BİTLİS MİLLETVEKİLLERİ - 2011 SEÇİM SONUÇLARI

genel seçim sonuçları.jpg
7 HAZİRAN 2015 GENEL SEÇİMLERİ
7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri için oy verme işlemi 8 Mayıs'ta gümrüklerde ve yurt dışında başlamış olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki randevu sistemi yurt dışında kaldırıldı. 8 Mayıs'tan itibaren yurt dışındaki Türk vatandaşları 1 ay boyunca oy kullanabilecekler. 

HANGİ İL KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK?

YSK, 2014 nüfus sayımına göre, illerin 7 Haziran 2015 genel seçiminde çıkaracağı milletvekili sayısını belirledi.

"Adana 14, Adıyaman 5, Afyonkarahisar 5, Ağrı 4, Amasya 3, Ankara 32, Antalya 14, Artvin 2, Aydın 7, Balıkesir 8, Bilecik 2, Bingöl 3, Bitlis 3, Bolu 3, Burdur 3, Bursa 18, Çanakkale 4, Çankırı 2, Çorum 4, Denizli 7, Diyarbakır 11, Edirne 3, Elazığ 4, Erzincan 2, Erzurum 6, Eskişehir 6, Gaziantep 12, Giresun 4, Gümüşhane 2, Hakkari 3, Hatay 10, Isparta 4, Mersin 11, İstanbul 88, İzmir 26, Kars 3, Kastamonu 3, Kayseri 9, Kırklareli 3, Kırşehir 2, Kocaeli 11, Konya 14, Kütahya 4, Malatya 6, Manisa 9, Kahramanmaraş 8, Mardin 6, Muğla 6, Muş 3, Nevşehir 3, Niğde 3, Ordu 5, Rize 3, Sakarya 7, Samsun 9, Siirt 3, Sinop 2, Sivas 5, Tekirdağ 6, Tokat 5, Trabzon 6, Tunceli 2, Şanlıurfa 12, Uşak 3, Van 8, Yozgat 4, Zonguldak 5, Aksaray 3, Bayburt 2, Karaman 2, Kırıkkale 3, Batman 4, Şırnak 4, Bartın 2, Ardahan 2, Iğdır 2, Yalova 2, Karabük 2, Kilis 2, Osmaniye 4, Düzce 3."

2015 SEÇİMİNE HANGİ PARTİLER KATILIYOR?
YSK, seçime katılmalarına karar verilen İşçi Partisinin adının "Vatan Partisi", Alternatif Parti'nin adının "İlk Parti" olarak değiştirilmesi nedeniyle partilerin yeni adlarıyla seçime katılmalarına karar verdi. Buna göre 7 Haziran Genel Seçimine katılabilecek 32 siyasi parti şöyle:

1- Adalet ve Kalkınma Partisi

2- İlk Parti

3- Anadolu Partisi

4- Bağımsız Türkiye Partisi

5- Büyük Birlik Partisi

6- Cumhuriyet Halk Partisi

7- Demokrat Parti

8- Demokratik Gelişim Partisi

9- Demokratik Sol Parti

10- Doğru Yol Partisi

11- Emek Partisi

12- Genç Parti

13- Hak ve Adalet Partisi

14- Hak ve Eşitlik Partisi

15- Hak ve Özgürlükler Partisi

16- Halkın Kurtuluş Partisi

17- Halkın Yükselişi Partisi

18- Halkların Demokratik Partisi

19- Hür Dava Partisi

20- Komünist Parti

21- Liberal Demokrat Parti

22- Merkez Parti

23- Millet Partisi

24- Millet ve Adalet Partisi

25- Milliyetçi Hareket Partisi

26- Muhafazakar Yükseliş Partisi

27- Özgürlük ve Dayanışma Partisi

28- Saadet Partisi

29- Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi

30- Türkiye Komünist Partisi

31- Vatan Partisi

32- Yurt Partisi

-Çağrı merkezi devrede

YSK 2015 GENEL SEÇİMLER TAKVİMİ

14 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00'de askıya çıkarılacak. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılacak. Yurtdışı seçmen kütüğü "www.ysk.gov.tr" adresinde ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. "www.ysk.gov.tr" adresinden bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak. Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ya saat 17.00'ye kadar bildirecek.

15 Mart: YSK, siyasi partilerin, hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını ilgili seçim kurullarına bildirecek.

24 Mart: Siyasi partiler, ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini kesinleştirecek.

27 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri ile tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri askıdan indirilecek. "www.ysk.gov.tr"de bina bazında seçmen kayıtları sorgulanmasının son günü.

29 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri, yurtdışı seçmen kütüğü ile tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerine yapılacak itirazlar karara bağlanacak.

3 Nisan: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

7 Nisan: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini, YSK'ya alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00'ye kadar verecek.

Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurularda son gün.

8 Nisan: Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilecek.

15 Nisan: Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayınlanacak. Geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK'ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek.

16 Nisan: Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü.

19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK'ya bildirmesinin son günü.

21 Nisan: Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11:00'de kura çekilecek.

24 Nisan: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

8 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.

23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.

1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.

7 Haziran: Oy verme günü.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP Gümüşhane milletvekili adayları listesi
CHP Gümüşhane milletvekili adayları listesi
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
CHP Bayburt milletvekili adayları listesi
CHP Bayburt milletvekili adayları listesi
DHKP-C'nin 'Kozmik Odası'na baskın
DHKP-C'nin 'Kozmik Odası'na baskın
CHP Gaziantep milletvekili adayları listesi
CHP Gaziantep milletvekili adayları listesi
CHP Ardahan milletvekili adayları listesi
CHP Ardahan milletvekili adayları listesi
Yengesiyle yasak aşk yaşadı çocuğu olunca da...
Yengesiyle yasak aşk yaşadı çocuğu olunca da...
Mustafa Destici'den bomba MHP açıklaması
Mustafa Destici'den bomba MHP açıklaması
Zekeriya Öz'den olay Savcı Kiraz iddiası!
Zekeriya Öz'den olay Savcı Kiraz iddiası!
CHP Ağrı milletvekili adayları listesi
CHP Ağrı milletvekili adayları listesi