BIST 9.722
DOLAR 32,57
EURO 35,00
ALTIN 2.426,64
HABER /  GÜNCEL

CHP anayasadaki 48 maddeye sahip çıktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yeni anayasadaki 48 maddeye sahip çıktı.

Abone ol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa'da üzerinde uzlaşılan 48 maddenin Meclis'ten geçirilmesi önerisine ilişkin, "Sayın Başbakan hiç itiraz yok. 48 maddenin altında CHP'nin imzası var. Sonuna kadar da sahip çıkacağız. Ondan önce yapmamız gereken temiz siyasetin önceliklerinden biri olan siyasi partiler yasasını değiştirelim, ekleyelim. Hodri meydan, önce gelin siyaseti şeffaflaştıralım, hesap verebilir, arınabilir bir siyaset haline getirelim" dedi.

Gürsel Tekin, Karşıyaka Belediyesi Temizlik İşleri Hizmet Binası açılış töreninde yaptığı konuşmada, siyasi partiler ve seçim yasasının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa değişikliği konusuna değinen Tekin, üzerinde uzlaşılan 48 maddenin altında CHP’nin imzasının bulunduğunu ve sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getirdi.

Tekin, "Sayın Başbakan hiç itiraz yok. 48 maddenin altında CHP'nin imzası var. Sonuna kadar da sahip çıkacağız. Ondan önce yapmamız gereken temiz siyasetin önceliklerinden biri olan siyasi partiler yasasını değiştirelim, ekleyelim. Hodri meydan, önce gelin siyaseti şeffaflaştıralım, hesap verebilir, arınabilir bir siyaset haline getirelim" diye konuştu.

Yüzde 10 seçim barajının aşağı çekilmesi gerektiğini belirten Tekin, "Sizin de ömrünüz az kaldı. Yapabilecekleriniz var. Gelin siyasi partiler yasasını değiştirelim. Yüzde 10 barajını kaldıralım. Millet kendi vekilini, kendi belediye başkanını kendisi seçsin. Unutmayın, yarın siz de ihtiyaç duyacaksınız" dedi.

AK Parti iktidarı ile müzakere sisteminin ortadan kalktığını savunan Tekin, şunları söyledi:

"Futbol takımında da oynayan isimleri, takımı sahada görürsünüz. 10 yılda AK Parti muhalefetle konuşabiliyor mu? Neden konuşmaz, hiç düşünmez misiniz? Geçmiş yıllara baktığımızda Sayın Erbakan, Sayın Demirel, Sayın Ecevit, Sayın Özal hemen hemen bütün siyasi parti liderleri ekranların karşısında herkes kendi projelerini anlatırlardı. Şimdi niye bu yok? Neden çıkmazlar? AK Parti'ye oy veren seçmen bunu merak etmez mi? Tayyip Bey'in, Sayın Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkmamasını gerektirecek ne var?"

- Yerel seçimler

Tekin, İzmir'in başarılı olup olmadığıyla ilgili belli algılar oluşturulmak istendiğini öne sürerek, bazı CHP'lilerin de buna katkı verdiğini dile getirdi. Tekin, "İzmir’de bazı arkadaşlarımız da buna maalesef uyuyor. İzmir başarılı mı, başarılı değil mi? İzmir, yaşanılabilir bir kent seçildi. İzmir’de siyaset yapan iki bakan var. Seçim döneminde vaatleri vardı. Hangisini yerine getirdiler? Bunların yaptıkları alışkanlık haline geldi. Öncelikli olarak siyasette temizlik olması lazım" diye konuştu.

Yerel seçimlere de değinen Gürsel Tekin, Mart 2014'te yapılacak seçimlerin Türkiye'nin kaderini değiştirecek kadar önemli olduğunu vurguladı. Tekin, şunları kaydetti:

"İddialı arkadaşlarınıza çelme atarsanız ihanet etmiş olursunuz. Her türlü nezaket süreci içinde çalışacaksınız. Bu dönemde bizim daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. CHP'nin bir sorumluluğu var. Türkiye'nin kurucu siyasi partisi olan CHP, 76 milyonun güvencesidir. Dolaştığınızda size oy vermeyenler de sizi eleştiriyor. Çünkü sizi bir güvence olarak görüyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin bütün bu kötü gidişine dur diyecek siyasi parti, CHP'dir."

Tekin, önümüzdeki süreçte CHP'ye yönelik karalama kampanyasının başlatılabileceğini ifade ederek, "Basının iktidar partisini eleştirme olanakları yok. Eleştirirseniz bedeli çok ağırdır. CHP'yi eleştirirseniz bir bedel ödemezsiniz. Yakında CHP hakkında çok büyük iddialar göreceksiniz. Geçenlerde bir sitede eski bir fotoğrafı koyarak 'Kılıçdaroğlu erken oruç açtı' diye bir haber kullandılar. Bunlar bizden besleniyor, CHP'de jurnallk yapan arkadaşlarımızdan besleniyor" dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise 9 yılda 500 milyon liralık yatırımla 300 projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Temizlik İşleri Hizmet Binası'nın daha temiz bir Karşıyaka’nın merkezi olacağını belirten Durak, Karşıyakalıları daha mutlu görmenin görevleri olduğunu ifade etti. Durak, Karşıyaka’da günde 310 ton evsel atık toplandığını kaydetti.