BIST 5.032
DOLAR 19,05
EURO 20,50
ALTIN 1.211,97
HABER /  POLİTİKA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan güzel haber

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sıfır atık projesi ile Türkiye'nin 2 yılda tam 42 milyon ağacı kesilmekten kurtardığını açıkladı.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan sıfır atık projesiyle ilgili sevindiren haberler geldi. 

42 milyon kesilmekten kurtuldu
Kurum, 2017 ve 2018 yılında toplanan 4 milyon 805 bin ton değerlendirilebilir atık sayesinde 500 milyon kilogram daha az sera gazı salımının engellendiğini ve 42 milyon ağacın kesilmesinin önlendiğini bildirdi.

Proje kapsamında, hedef kitlelere göre ülke genelinde eğitimler verildiğine değinen Kurum, başta kamu kurumları, belediyeler, üniversiteler, okullar ve hastaneler olmak üzere, bir yıllık süreçte 300 bin kişiye eğitim verildiğini aktardı.

 "4 milyon 805 bin ton değerlendirilebilir atık toplandı"

Türkiye'de çevre yönetimi konusunda birçok adım atıldığını ve atılmaya da devam edildiğini belirten Kurum, şöyle konuştu:

"Bu çalışmalardan birisi de sıfır atık yaklaşımının hayata geçirilmesidir. Sıfır Atık Projesi öncelikle Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde uygulanmaya başlandı. Akabinde TBMM, TRT, Milli Savunma Bakanlığı ve 13 bin 357 kurum/kuruluş, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, üniversiteler, oteller ve sanayi binalarında uygulamaya geçirildi. Bununla birlikte pilot seçilen 27 belediyede de sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasıyla ilgili çalışmalara başlandı. 2017 ve 2018 yılında toplanan toplam 4 milyon 805 bin ton değerlendirilebilir atık sayesinde 500 milyon kilogram sera gazı salınımı engellendi ve 42 milyon ağacın kesilmesi önlendi." 

Sıfır Atık Projesi'nin çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan önemli etkileri olacağını vurgulayan Kurum, "Bakanlığımız tarafından çevresel, ekonomik ve sosyal etkenleri bütüncül bir yaklaşımla ele alarak, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma anlayışı ile birçok alanda 2023 yılı ulusal hedeflerimize yönelik çalışmalar gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye de devam ediliyor." diye konuştu.

Sıfır atık projesi nedir?

TÜRKİYE Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 26 Eylül 2017'de gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile "Sıfır Atık Projesi" Türkiye genelinde uygulanmaya başladı.