BIST 2.395
DOLAR 15,81
EURO 16,69
ALTIN 924,82
HABER /  GÜNCEL

Cep telefonunda yüzde 154 zam!

Cep telefonundan, 'ucuza uzun görüş'ün acısı 'sabit ücret'ten çıkıyor!.. Sabit ücret bedelleri rekor oranda artırılıyor!..

Abone ol

GSM operatörü kuruluşların, faturalı hat abonelerine uyguladığı tarifelerde bazı değişiklikler yapılıyor. Buna göre, cep telefonu abonelerinin görüşme süreleri uzatılıp, konuşma bedellerinde yüzde 18-37 indirime gidiliyor. Sabit ücret bedelleri ise yüzde 154’e varan oranlarda artırılıyor. Sabit ücret bedellerine yapılan zam ise 6 lirayı buluyor.

Hürriyet'ten Erkan Çelebi'nin verdiği bilgiye göre; Faturalı hatlarla ilgili yapılan bu tarife değişikliğini ilk açıklayan GSM kuruluşu Turkcell oldu. Turkcell, Bizbize ve 4 farklı tarifeyi içeren Alo Paket abonelerinin tarifelerinde bazı değişikliklere gitti. Abonelere SMS mesajıyla da iletilen bu yeni uygulamada, konuşma süreleri uzatılıp, görüşme bedellerinde bazı indirimlere gidiliyor. Sabit ücret bedellerinde ise yüzde 154’e varan oranda artış yapılıyor.

ZAM VE İNDİRİM BİRARADA

Buna göre, Bizbize tarifesinde sabit ücret bedelleri 3.90 TL’den, 9.90 TL’ye çıkarılıyor. Ancak, dakikası 64 kuruş olan şebeke dışı görüşme bedelleri ile dakikası 47.5 kuruş olan şebeke içi görüşme bedelleri 40 kuruşa indiriliyor. Ayrıca, görüşme bedeli 40 kuruşa indirilen şebeke içi görüşme süresi de 1 dakikadan 5 dakikaya uzatılıyor. Turkcell’in tarife değişikliğine gittiği alo paketlere de 6 lira zam yansıtılıyor.

Bu zamma karşılık, değer GSM operatörlerine yönelik arama ve paket aşım ücretlerinde yüzde 37 oranında indirim yapılıyor. Bu indirim, sabit hat ve şebeki içi paket aşımlarında yüzde 18 olarak yansıtılıyor. Yoğun rekabetin yaşandığı cep telefonlarında Avea ve Vodafone’un da yeni tarifelerini önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

İSTEYENE ESKİ TARİFE

Arkadaşımız Mert Temizkan, yapılan tarife değişiklikleriyle ilgili olarak Turkcell yetkilileriyle görüştü. Yeni tarife ve paketlerden yararlanmak istemeyen abonelere eski tarifelerinden daha cazip şartlarda yararlanma imkanı sağlanacağına dikkat çekilen açıklamada, yapılan bu tarife değişikliğinin faturalı hat sahiplerinin talepleri doğrultusunda gerçekleştirildiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca, “Bu tarifeleri, müşterilerimizin kullanım alışkanlıklarını dikkate alarak daha avantajlı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle, yeni tarifelere geçme konusunda abonelere herhangi bir zorlama yapılmayacak. Yeniliklerden faydalanmayı tercih etmeyen müşterilerimiz için Bizbize’nin önceki aylık sabit ücretiyle aynı fiyat seviyesinde, hatta dakika ücretleri daha da avantajlı olan başka tarife seçenekleri de sunacağız. Aboneler diledikleri takdirde bu tarifelere geçebilecekler” denildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Erkek önce dövüyor sonra sevişiyor
Erkek önce dövüyor sonra sevişiyor
Başkanlar Eskihisar'a çıkartma yaptı!
Başkanlar Eskihisar'a çıkartma yaptı!
Erdoğan'dan CHP'lileri zıplatacak sözler
Erdoğan'dan CHP'lileri zıplatacak sözler
Şahin kürsüden öyle bir laf etti ki!..
Şahin kürsüden öyle bir laf etti ki!..
Başbuğ’un görev süresi doldu mu?
Başbuğ’un görev süresi doldu mu?
Ahmet Hakan da Başbuğ'a sert çıktı!
Ahmet Hakan da Başbuğ'a sert çıktı!
Güneş Türkiye Kupası'nı istiyor
Güneş Türkiye Kupası'nı istiyor
CHP'den Erdoğan'a "çakma" tepkisi
CHP'den Erdoğan'a "çakma" tepkisi
TOBB'un 16 şirketine baskın!
TOBB'un 16 şirketine baskın!
Belçika'da peçeye kamu yasağı
Belçika'da peçeye kamu yasağı