HABER /  DÜNYA

Ceninin kalbinin attığı 6 aydan sonra kürtaj yasaklandı

AMERİKA Birleşik Devletleri'ndeki muhafazakar Alabama eyaletinde, kürtajı çok istisnai durumlar dışında yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi. Eyalet Senato'sunda yapılan oturumda, ensest ve tecavüz gibi durumlarda ayrıcalık tanınmasını öngören değişiklik teklifi de reddedildi. 

Yasa, Cumhuriyetçi Vali Kay Ivey tarafından imzalanırsa yürürlüğe girecek. Vali Ivey, imza ile ilgili tarih açıklamasa da, kürtaja açık şekilde karşı olan bir siyasi figür olarak biliniyor.

Ülkedeki kürtaj karşıtı örgütler, bu yasanın, kürtajı serbest bırakan 1973 tarihli ABD Yüksek Mahkemesi kararını da değiştirmesini umuyor. 

"Kalp atışı tasarısı" olarak anılan yasa, sadece annenin sağlığının tehdit altında olduğu durumlarda kürtaja izin veriyor.

Kürtaj, ABD'de 1973 yılında yasal hale geldi

Cumhuriyetçi Parti'den parlamenter Terri Collins, tasarının kabul edilmesi sonrası yaptığı açıklamada, "Biz, rahimdeki bebeğin bir insan olduğuna inanıyoruz" dedi.Tasarının destekçisi olan Cumhuriyetçi Parti'den Senatör Clyde Chambliss ise, bu yasa ile direkt olarak ABD Yüksek Mahkemesine başvurularak, kürtajı yasal hale getiren 1973 tarihli karara itiraz edilebileceği görüşünü açıkladı.

Ceninin kalbi 6 haftada atmaya başlıyor 
Tasarı, ABD'deki örnek yasaların hepsinden öteye geçerek, ceninin kalbinin atmaya başladığı andan itibaren ki bu genel olarak 6 haftaya denk geliyor, kürtajı yasaklıyor. Kürtaj yapan doktor 99 yıl hapis alacak
Tasarı ile A tipi suç kapsamına alınan kürtajı yapmaya niyet eden doktor 10 yıl, gerçekleştiren doktor ise 99 yıl hapis ile yargılanacak. Kadın ise ceza kapsamının dışında tutuldu.

ÖNCEKİ HABERLER
2019 fitre ücreti Diyanet kişi başı kaç para oldu?
Facebook'tan Yeni Zelanda'daki cami katliamı sonrası yasak
Migren neden olur? İşte dikkat etmeniz gereken olaylar
Slaven Bilic'in yeni adresi belli oluyor
20 Mayıs 2019 okullar tatil mi MEB 19 mayıs tatili açıklaması
YÖKDİL geç başvuru ücreti kaç para hangi bankaya yatacak?
Yorumlar