BIST 1.441
DOLAR 8,58
EURO 10,41
ALTIN 514,36
HABER /  DÜNYA

İran'dan dünyayı şoke edecek karar! Nükleer anlaşmayı kısmen askıya aldı

İRAN dünyayı korkutacak bir karar aldı. İran ajansı İran'ın, Ulusal Güvenlik Konseyi kararı ile nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmi olarak askıya aldığını duyurdu.

Abone ol

İran Ulusal Güvenlik Konseyi'nin kararı ile İran, nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmen durdurdu.İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz hafta, ABD'nin nükleer anlaşmadan çıkmasının yıl dönümünde yaptığı konuşmada, ABD'nin yaptırımlarına karşılık, anlaşmayla sınırlanan 300 kilogram üzerindeki zenginleştirilmiş uranyumu ve ağır suyun 130 tondan fazlasının yurt dışına satılmasını 60 gün süreyle durdurduklarını açıklamıştı.

Ruhani'den o ülkelere uyarı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmada kalan ülkelerin bu süre zarfında özellikle petrol ve uluslararası bankacılık konularında İran'ın çıkarlarını koruyacak adımlar atmamaları durumunda sonraki aşamada, uranyum zenginleştirme çalışmalarına getirilen yüzde 3,67 zenginleştirme sınırını tanımayacaklarını ve Arak Ağır Su Reaktörü'nün modernizasyonuna başlayacaklarını belirtmişti.

Rusya ve Çin ABD'yi sorumlu tuttu

İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın tarafları Fransa, Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği ise ortak açıklama yaparak, İran'a nükleer anlaşmaya ilişkin sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapmış ve her türlü "ültimatomu" reddetmişti. Anlaşmanın diğer tarafları Rusya ve Çin ise İran'ın anlaşmanın maddelerini 2015 yılından beri uyguladığını belirterek, atılan adımdan ABD'yi sorumlu tutmuştu. ABD yönetimi, Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya koymuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
YSK Başkanı Sadi Güven'den kritik seçim açıklaması Listeler değişmeyecek
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
İşsizlik rakamları açıklandı! İşte detaylar...
Oruçlu olan biri uykusunda boşalırsa orucu bozulur mu?
Galatasaray'a yeni golcü Bundesliga'dan
Döviz satışlarına vergi uygulaması başladı! BSMV nedir?
İsrail'in başkentinden Gazze'ye destek
Buket Dereoğlu kaç yaşında kimdir babası Ercan Yazgan mıydı?
Şeker hastalarına Ramazan ayında önemli pide uyarısı
Dolar aşağı yönlü kırılma yaşıyor! Piyasalar tedirgin
Yorumlar 1 yorum