BIST 9.645
DOLAR 32,56
EURO 34,83
ALTIN 2.415,85
HABER /  DÜNYA

Çeçenistan'ın güzel prensesi IŞİD lideri ile evlendi

Çeçen lider Kadirov’un bakanının kızı olan Seda'nın, lüks hayatını geride bırakıp, IŞİD lideri Ebu Ömer ile evlendiği iddia edildi.

Abone ol

Terör örgütü IŞİD’in önde gelen liderlerinden Ebu Ömer el-Şişhani, Çeçen lider Kadirov’un bakanının kızı olan Seda Dudurkaev'ı eşi yaptı. 

Çeçen lider Kadirov’un bakanının kızı olan Seda, lüks hayatını geride bırakarak bir IŞİD militanı ile evlenmek için Suriye’ye gitti. İddiaya göre, IŞİD lideri Ebu Ömer, Seda’nın evlendiği militanı öldürerek onu kendi eşi yaptı.

İşte Seda'nın Suriye'ye gidiş ve evleniş hikayesi:

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov’un bakanı Asu Dudurkaev’in kızı olan genç kadın, lüks içinde korunaklı bir hayat yaşıyordu. Güzelliği ile nam salan Seda, internet üzerinden Suriye’ye cihatçılara katılmaya giden bir Gürcü olan Hamzat ile tanıştı. Hamzat, IŞİD liderlerinden Ebu Ömer Şişhani’nin sağ koluydu. Gürcistan’ın aynı kentinde büyüyen ikili, çocukluklarında da komşuydu.

KADİROV, SEDA2NIN BABASINI KABİNEDEN ATTI

Bir gün Hamzat yaralandığında, Seda onun yanına gitmeye karar verdi. Türkiye’deki aracıların yardımı ile Suriye’ye giden Seda, geri dönmeme kararı alarak Hamzat ile evlendi. Seda’nın IŞİD’e katıldığı ortaya çıkınca Kadirov, babasını ‘fanatik kızını kontrol edemediği için’ kabineden attı. Kadirov, Seda’nın geri dönmesini Çeçenistan için bir “onur meselesi” ilan etti.

O sırada Hamzat’ın annesi Leila Açişvili, oğlu ile Skype üzerinden bağlantı kurmuş ve onu Suriye’de ziyaret etmek için rızasını almıştı. Çeçen yönetimi yetkilileri, Açişvili ile iletişime geçerek Suriye’ye gittiğinde Seda’yı da geri getirmesini istedi.

GERİ DÖNMEK İSTEMEDİ

Açişvili’nin Daily Beast sitesindeki anlatımına göre, Hamzat ve Seda oldukça yoksuldu. Ancak Açişvili’ye göre, Seda bu durumu umursamıyor ve Hamzat ile birbirlerini çok seviyor gibi görünüyorlardı. Açişvili, Seda’ya ailesinin onu çağırdığını söyleyince genç kadın, Suriye’de özgür hissettiğini ve orada öleceğini söyledi.

ARABASI HAVAYA UÇTU

Açişvili, Suriye’den Gürcistan’a döndükten 4 gün sonra Hamzat’ın ölüm haberi geldi. Hamzat öldükten sonra Seda da ailesinin yanına geri dönmeye karar verdi. Ancak Ebu Ömer buna izin vermedi ve “bir şehidin karısının yalnız bırakılamayacağını” belirterek Seda’yı kendi eşi yaptı. Ancak Ebu Ömer’in Hamzat’ı bilerek öldürdüğüne dair dedikodular yayıldı. Zira bir saldırıdan döndüğü sırada aracı havaya uçan Hamzat’ın ölümü şüpheli bulunuyor.