BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  AK PARTİ

Çavuşoğlu: Birileri Rusya ve İran'ı durdurmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Esed rejimini destekleyen Rusya ve Suriye'nin durdurulmasını istedi.

Abone ol

AB gayrı resmi dışişleri bakanları toplantısının ardından bir gazetecinin AB'ye Suriye meselesindeki çağrısının ne olacağını sorması üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Birileri, Suriye'deki rejimi açıkça destekleyen Rusya ve İran'ın durdurmalı." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Suriye'de ablukaların kaldırılması ve ateşkes ilan edilmesi ile siyasi geçiş süreci için anlamlı müzakerelerin başlatılması gerektiğini vurguladı.

"AÇIK KAPI POLİTİKASI DEVAM EDİYOR"

Öncüpınar Sınır Kapısı'na gelen Suriyelilerle ilgili de açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de rejimin saldırılarından ve Rusların hava bombardımanından kaçanlar için açık kapı politikasını sürdürdüklerini vurguladı.

ONLARI YANLIZ BIRAKAMAYIZ

Mevlüt Çavuşoğlu, "Onlardan 5 binini aldık. 50-55 bin kadarı da yolda. Onları yalnız bırakamayız. Çünkü hava saldırıları devam ediyor. İranlı Şii milislerin desteklediği rejim güçleri de bu sivillere saldırıyor." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, AB'nin Türkiye'ye aktaracağı 3 milyar euronun da Suriyeli mültecilerin hayat standartlarını yükseltilmesi için harcanacağına da dikkat çekti ve bu kişilerin ihtiyaçlarının karşılanamaması durumunda bulundukları ülkelerde tutulamayacağını vurguladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu evinin önünde protesto edildi
Çağan Atakan Arslan kimdir Survivor'a imza atacak!
Eski emniyet müdürü hakkında yakalama kararı!
Çin'den 'bukalemun' robot
Yılmaz Morgül kimdir Survivor kutsal amacı!
Cumhuriyet'in kaçıncı yılı 2020 29 Ekim kaç yaşında?
Yorumlar 17 yorum