HABER /  POLİTİKA

Çatının altındaki 5 parti liderinden itiraf

Çatı aday İhsanoğlu'nu destekleyen siyasi parti liderleri, cumhurbaşkanlığı seçiminde başarısız olduklarını itiraf etti.

DP Genel Başkanı Uysal, seçmeni sandığa taşımayı başaramadıklarını söyledi. LDP lideri Toker, 'fiyasko', HAP Genel Başkanı Öztürk ise 'Demek ki vatandaş CHP ve MHP'ye inanmıyor' dedi

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyen siyasi parti liderleri, ağır yenilginin şokunu yaşıyor. Sonuçları değerlendiren liderler, başarısız olduklarını kabul etti. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, 'çatı aday' önerisinin ortaya çıkmasının ardından sürecin sağlıklı yürümesi için çabaladıklarını belirterek, 'Hayırlı olsun, Cumhurbaşkanı meşruiyetini sandıktan almıştır. Umarım, kapsayıcı, kuşatıcı bir dil kullanır' dedi. Uysal, 'Suçu millete, oy kullanmayanlara atarak netice alabilme imkanımız yoktur. O kitleleri her ne saikle olursa olsun sandığa taşımayı başarabilmemiz gerekirdi' görüşünü dile getirdi.

TAM BİR FİYASKO

'Cumhurbaşkanı seçiminin sonucu, muhalefet için bir fiyaskodur' değerlendirmesinde bulunan LDP Genel Başkanı Cem Toker, 'Erdoğan gibi son derece tecrübeli, kitlelere hitap edebilen bir adayın karşısına televizyonda zar zor dinlenen, duyulan, mesajları pek net olmayan bir aday çıkardılar. İhsanoğlu, Erdoğan'ı savunmada bırakması gerekirken devamlı savunmada kaldı' diye konuştu. CHP ve MHP'nin seçmenini sandığa taşıyamadığını belirten Toker, 'Bu sonucu CHP seçmeninin ekabirliğine bağlıyorum' dedi.

VATANDAŞ SİZE İNANMIYOR

DSP Genel Başkanı Masum Türker ise yenilgiyi, çatı adaya destek veren partilerin rehavetine bağladı. Hak ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Yiğit Zeki Öztürk de İhsanoğlu'nun aday olarak görevini yaptığını ve halka gereken mesajları verdiğini savundu. Öztürk, 'Fakat ne yazık ki çatı partisi olan CHP ve MHP, görevlerini yapmadı. Vatandaşları sandığa getiremedi. Bu sizin ayıbınız. Demek ki size inanmıyor vatandaş. Burada Ekmeleddin Bey kaybetmemiştir, CHP ve MHP kaybetmiştir. Çünkü seçmenine söz geçirememiştir' diye konuştu.

EKMEL BEY'İ SİNDİREMEDİLER

DYP Genel Başkanı Çetin Açıkgöz, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu başarılı bulduğunu ifade ederek, şunları söyledi: 'Daha başka bir adayla daha yüksek bir oyun gelmesini beklemiyorduk. CHP içinde Eklemeddin İhsanoğlunu içlerine sindirememiş bir grup var. Bizzat CHP milletvekilleri de 'Bu grup çalışmadı' diyor. Bize de öyle geliyor. Çalışmadıkları gibi nereye oy verdikleri de belli değil. İstemediler, asgari müştereklerde birleşilmesi gerekiyordu.'

Yorumlar 9 yorum