BIST 10.740
DOLAR 32,88
EURO 35,24
ALTIN 2.493,27
HABER /  GÜNCEL

Çatı aday bu kez de IŞİD’i yanlış telaffuz etti

Balıkesir’e gelen cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, şehir meydanında halka seslendi. IŞİD’in adını yanlış telaffuz eden İhsanoğlu, p...

Abone ol

Balıkesir’e gelen cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, şehir meydanında halka seslendi. IŞİD’in adını yanlış telaffuz eden İhsanoğlu, pazar günü yapılacak seçimler öncesinde Türk milletinin adayı olduğunu söyledi.
Muhalefetin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Balıkesir’i ziyaret etti. Merkez Havaalanı’na gelen İhsanoğlu’nu MHP İl Başkanı Argun Atıcı, CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, MHP Milletvekili Ahmet Duran Bulut, CHP milletvekilleri Nedret Akova, Namık Havutça ve Haluk Ahmet Gümüş karşıladı. Şehir meydanında otobüsün üzerine çıkarak halka hitap eden İhsanoğlu, "Biz kavgalı, bölünmüş, zıtlaşmış bir Türkiye istemiyoruz. Bizim mesajımız, birlik ve beraberlik mesajıdır. 76 milyonu insan olarak eşit vatandaş ve kardeş olarak kabul ediyoruz. Sen şusun, sen busun diyenleri reddediyoruz. Siz hiç sen şusun, busun diyen bir lider gördünüz mü tarihimizde? O zaman biz iyi bir idareye layığız" dedi.

"DİLİ SÜRÇTÜ, IDIŞ DEDİ"
Kalabalık bir topluluğa hitap eden İhsanoğlu’nun konuşması esnasında dili sürçtü. IŞİD yerine IDIŞ diyen İhsanoğlu, Orta Doğu’ya dikkat çekti. İhsanoğlu, "81 vilayet, 76 milyon cumhurbaşkanı seçmek için yarışıyor. Büyüklerimiz bunu 30 güne sıkıştırmışlar, bir taraftan devletin bütün imkanlarını kullanıyorlar. Bizim, sizlerin gönüllü olarak bağışladığı 1 liradan 9 bin liraya kadar, yaptığımız afişleri bile geceleri indiriyorlar. Milleti korkutuyorlar, millet sabır ile bekliyor. Pazar günü millet mührünü sağdaki İhsanoğlu isminin altına basacak. Millet biliyor ki istikbal yolu budur. Türkiye son çaresini kaybetmemeli. Bakın, etrafımızı ateş çemberi sardı. Suriye, Irak, Azerbeycan, Ermenistan arasındayız. Amerika, Irak’ta askeri müdahale yapıyor. Başkan Obama, eğer Kürtlere bir şey olursa, Yezidilere bir şey olursa müdahale edeceklerini söylüyor. Türkmenleri kim koruyacak? Rehin olan 50 küsur diplomatımızı kim kurtaracak? Niye müdahale etmiyoruz? Yezidiler de bizim insanlıkta kardeşimiz. Bizim vatandaşlarımız da Yezidiler olabilir, başımızın üzerinde yeri var. Yezidilere, Hristıyanlara IDIŞ tecavüz ettiği zaman, korumaya kalkanlar oluyor da Türkmen kızlarına hakaret edenlere, ırzlarına geçenlere niye biz müdahale etmiyoruz" dedi.

"BEN HER PARTİNİN ADAYIYIM"
Konuşması alkışlarla sık sık kesilen Ekmeleddin İhsanoğlu, "Bu seçim bir parti seçimi değil, ben bir partinin adamı değilim. Hiçbir partide kaydım yok. Memlekette cumhurbaşkanı adayı olabilecek çok adam var ama biz İhsanoğlu’nu istiyoruz, dediler. Eksik olmasınlar, 14 Haziran’da benim adımı verdiler. 12 parti daha oy birliği ile beni destekledi. Bunları saymakla bitiremeyiz. AK Parti’nin bakanları, eski başbakan yardımcıları bize destek veriyor. Sizde onlarla beraber pazar günü gidiniz, bu memleketi bu halden kurtaracak insanı seçiniz. Benim AK Parti’ye yakınlığım, Halk Parti’ye yakınlığım, MHP’ye yakınlığım, Türkiye Büyük Birlik Partisi’ne yakınlığım, Bağımsız Türkiye Partisi’ne, Demokratik Sol Parti’ye yakınlığım birdir. Ben herkesin adayıyım, Türk milletinin adayıyım" şeklinde konuştu.
Ekmeleddin İhsanoğlu, devletin aile reisine ihtiyacı olduğunu söyleyerek, "Vatandaşlarımızı korkutuyorlar. Vatandaşlarımızın namuslu, dürüst insanlar olduğunu biliyorum. ’Ben İhsanoğlu’na vereceğim, bu zulümden kurtulacağım’ diyemiyor ama o gidip mührünü bastığı anda, Cenab-ı Allah ile baş başa kaldığında en sağa basacak onu biliyor. ’Size verdiğimiz bu yardım, emekli maaşı, bize oy vermezseniz bunları keseriz’ diyorlar, bu en büyük günah. Bu Allah’a şirk koşmak gibi bir şeydir. Bu sosyal yardımlar, devletin kesesinden yapılıyor. Bu kimsenin lütfu değil. Sosyal demokrat, laik devlet gereği, sosyal yardım olarak dağıtılıyor. Bunu da rahmetli Turgut Özal başlattı. Siz şimdi hakem seçiyorsunuz. Hakem başka, pehlivan başka. AK Partili kardeşlerime sesleniyorum. Pehlivan devam etsin, 5 sene daha gitsin. Bu devletin aile reisine ihtiyacı var. Bütün masanın etrafında akşam yemeğinde oturacak, herkes sağcısı, solcusu demeden herkesi toparlayacak. ’Bana oy verenler vatanperver, vermeyenler vatan haini’ demeyen birisini istiyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Pazar günü sandığa gidiniz, oyunuzu kullanınız. Herkesi sandığa gitmesi konusunda tatlılıkla ikna ediniz. Attığınız oyunuzun ve sandığınızın namusunu koruyunuz. O sandıklar sayıldıktan sonra siz sandıkların birleştirilme işlemini gözetiniz. Şişko fareler, şişko kediler karışıyor, orada dikkatli olunuz. Bunları yaptığınız zaman pazar günü yüksek oranda kazanacağız, bundan emin olun."
Ekmeleddin İhsanoğlu, konuşmasının ardından Manisa’nın Soma ilçesine hareket etti.
(İHA)