BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  DÜNYA

Çarpıcı araştırma: Tek başına siperlik koronavirüse karşı koruma sağlamıyor

 İNGİLTERE'de yapılan bir araştırma siperliğin, koronavirüs (Covid-19) taşıyan kişiye karşı koruma sağlamadığını ortaya koydu.

Abone ol

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, enfekte bir kişinin maske takmadan hapşırması durumunda siperliğin koronavirüse karşı koruma sağlamadığını ortaya çıkardı.

İngiliz araştırmacılar, 1 metre uzaklıkta bulunan birinin hapşırmasıyla damlacıkların yüz siperi takan kişiyi nasıl etkilediğini görselleştirmek için akıllı bilgisayar kullandı. Ortaya çıkan görselde hapşırık tarafından üretilen 'girdap halkalarının' bulaşıcı partikülleri bir saniyeden daha kısa bir sürede yüz siperine taşıdığını ve siperliğin kenarlarına yapıştığını ortaya koyuyor.  Araştırmacılar, bu koronavirüs partiküllerinin siperlik takan kişinin nefes almasıyla çakışması durumunda kişinin enfekte olabileceğini söylüyor.

Siperlik takan enfekte bir kişi virüsü yayabilir

Önceki araştırmalarda  siperliklerin aerosolleri yakalamada da işe yaramadığını ortaya çıkarırken son araştırma da siperlik takan enfekte bir kişinin virüsü hala yayabileceğini gösteriyor. Pek çok kişinin daha az kısıtlayıcı ve iletişimde kolaylık sağladığı için cerrahi maske yerine siperlik tercih ediyor. İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) Ağustos ayında kuaförlerin ve berberlerin koronavirüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için sadece siperlik değil maske takmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu. 

Sadece siperlik takanlar koronavirüse yakalandı

İsviçreli yetkililer, işverenler önlem almasına rağmen Alpler'de bir köyün otelinde meydana gelen birkaç koronavirüs vakasını araştırdı. Uzmanlar, yalnızca siperlik takanların enfekte olduğunu ortaya çıkardı. Ancak araştırmaya göre, tek başına veya yüz siperine ek olarak maske takan hiç kimsenin koronavirüse yakalanmadığı belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Katil ikizler! İzmir'de yaşandı oğlu öldü, baba ölü taklidi yaparak kurtuldu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bakan Adil Karaismailoğlu: Ankara-Akyurt yolu 2021 yılında tamamlanacak
Suriye'de PKK'yı eğiten isim Joe Biden'ın Savunma Bakanı oluyor
Macron’un okul arkadaşı Türkiye'nin Paris büyükelçisi oldu
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten Başakşehir maçındaki ırkçı hakeme tepki
Nilgün Altınyay kaç yaşında neden öldü kızı Ayris kimdir?
İspanya'da hayvanat bahçesindeki 4 aslanın koronavirüs testleri pozitif çıktı
Almanya’da durum fena! Kovid-19 kaynaklı en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi
ABD Kara Kuvvetlerinde 'tecavüz ve cinayet' depremi! 14 yetkili görevden alındı
Yorumlar