BIST 8.000
DOLAR 27,11
EURO 28,93
ALTIN 1.674,10
HABER /  EKONOMİ

Canlı yayında Çalık grubuna büyük şok!

Yıldız, Kıbrıs Rum Kesimiyle tartışmalı sularda uluslararası hukuka aykırı olarak çalışmalarını sürdüren İtalyan enerji şirketi ENI ile çalışmama kararı aldıklarını açıkladı. ENI, Çalık Holding'in de ortağı

Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CNN Türk ekranlarında kanalın Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Yıldız, Kıbrıs Rum Kesimiyle tartışmalı sularda uluslararası hukuka aykırı olarak çalışmalarını sürdüren İtalyan enerji şirketi ENI ile çalışmama kararı aldıklarını açıkladı.

ORTAĞI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMEYİ ÇALIK KENDİ YAPACAKTIR

''ENI şirketi ile Türkiye'deki projelerinin rafa kaldırılması da dahil Türkiye'de çalışmama kararı aldık'' diye konuşan Yıldız, Samsun-Ceyhan arasına inşa edilecek ham petrol boru hattı projesinin Çalık Holding ile birlikte ENI'nin de görev aldığını hatırlattı.

Yıldız, "ENI ile Türkiye'de iş yapmayız, yaptığı işler bizim için önemli ama bu duruşumuz da önemli. Çalık Grubu bu konuda kendi değerlendirmesini yapacaktır. Ne yapacaklarına kendileri karar verirler ama biz Samsun Ceyhan Petrol Boru hattını askıya alırız. Bu şirketi tercih etmeyiz" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ YER ALTI KAYNAKLARINI HAREKETE GEÇİRECEK

Çözüm sürecinin Doğu ve Güneydoğu'daki enerji yatırımlarına etkisinin ne olacağı sorusu üzerine Yıldız, daha önce bölgede yatırım yapmaya kalkan müteşebbislerin zaman zaman saldırıya uğradığını hep beraber gördüklerini hatırlattı. Bölgeye yardım yapılırken Kürtlerin haklarını korumak adına yapıldığı öne sürülen saldırıların aslında oradaki vatandaşlara zarar verdiğini anlatan Yıldız, "Çözüm süreciyle beraber, silahların bırakılmasıyla beraber buradaki başta kömür olmak üzere bir çok yeraltı kaynaklarımızın daha hızlı harekete geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.