HABER /  MAGAZİN

Cankurtaran: Uyuşturucuya başlama yaşı 9'a kadar indi!

Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Platformu Başkanı Yasemin Öney Cankurtaran "Milli seferberlik ilan edilmesi gereken bir konu varsa o da uyuşturucuyla mücadeledir. Çünkü bu sorun geleceğimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi ve aile birliğimizi tehdit ediyor" dedi.

Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Mücadele Platformu Başkanı Yasemin Öney Cankurtaran, uyuşturucuyla mücadele konusunda milli seferberlik ilan edilmesi gerektiğini belirtti. Cankurtaran, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan yerel seçimler öncesinde uyuşturucuyla mücadele konusunda belediyelere acil çözüm çağrısında bulundu.

"Türkiye, ölümlerde Avrupa birincisi!"
Cankurtaran açıklamasında, "Türkiye, sentetik uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa birincisi. Uyuşturucu kullanımına başlamanın alt sınırı 9 yaşa kadar inmiş durumda. Birleşmiş Milletler verilerine göre, Türkiye'de uyuşturucu kullanımı 2011'den bu yana 17 kat arttı. Yine resmi verilere göre Türkiye'de 2007-2016 arasında 2 bin 148 kişi uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak gerçek sayının daha fazla olduğunu düşünüyoruz. 3-4 lira gibi rakamlara bulunan sentetik uyuşturucuların sokaklara inmesiyle yoksul semtlerde de uyuşturucu kullanımı adeta patladı." dedi

"Milli seferberlik ilan edilmeli!"
 Cankurtaran "Milli seferberlik ilan edilmesi gereken bir konu varsa o da uyuşturucuyla mücadeledir. Çünkü bu sorun geleceğimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi ve aile birliğimizi tehdit ediyor." şeklinde konuştu.

"Bağımlılıkla mücadelede yetersiziz!"
Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede AMATEM'lerin tek başlarına yetersiz kaldığını belirten Cankurtaran, "Çoğunda yer bulmak bile mümkün olmamaktadır. Uyuşturucu bağımlığı güvenlik ve sağlık sorunu olmasının dışında aynı zamanda bir sosyal sorundur. Bu mücadelede belediyeler de görev almalıdır. Yapılacak yasal düzenlemeyle uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele belediyelerin asli görevi yapılmalıdır. İl ve büyük ilçe belediyelerinde 'Bağımlılığa Karşı Rehabilite Merkezleri' kurulması zorunlu kılınmalıdır." ifadelerine yer verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Sevgilisini oğlunun gözü önünde öldürdü
Endonezya'da 6,4 şiddetinde deprem
Ticari taksiye giren yılan ortalığı karıştırdı
Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın sahibi belli oldu!
Papa'dan olay yaratacak kürtaj çıkışı!
YKS başvurusu 2020 ne zaman ÖSYM YKS sınav tarihi
Yorumlar