BIST 9.782
DOLAR 32,59
EURO 34,74
ALTIN 2.473,46
HABER /  MEDYA

Büyük Abide muhbir şüphesi

Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı şok iddiayı yazdı... Büyük abi muhbir mi?

Abone ol

Sabah Gazetesi Genel Yaayın Yönetmeni Fatih Altaylı şok iddiayı yazdı...

Hrant Dink suikastinin ardından ortaya çıkan, çıkmayan ve çıkarılmayan gerçekler korkunç şüpheleri de beraberinde getiriyor.

Cinayet sanıkları arasında yer alan ve daha önce Trabzon'daki McDonald's restoranını bombalamaktan mahkum Yasin Hayal'in "Büyük Abisi" olarak tanımlanan Erhan Tuncel'le ilgili olarak "müthiş bir şüphe" ortaya çıktı.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun "gönüllü korumalığını" da yapan, Tuncel'in Trabzon Emniyeti'nin "muhbiri" olduğu ileri sürülüyor.
Erhan Tuncel'in "polis muhbiri" olmasının süreci ise şöyle.
İddialara göre, 2004'te McDonald's'ın bombalanması olayında, Yasin Hayal ile birlikte Erhan Tuncel de yakalanıyor.

Tuncel'in poliste verdiği ifade sonrasında dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek (Rahip Santoro cinayetinden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na getirildi), Erhan Tuncel'i çağırıyor ve "Sen diğerleri gibi serseri değilsin. Okumuş adamsın. Ben seni bu davanın dışına çıkartayım. Sen de buna karşılık bize bu gruplarla ilgili bilgi getir" diyerek Tuncel'i "gönüllü istihbarat elemanı" olmaya ikna ediyor.
Anlaşma sağlanınca, Erhan Tuncel, McDonald's'ın bombalanması olayında mahkemeye çıkarılmıyor. Tuncel'in yakalanıp sorgulanmasına rağmen mahkemeye sanık olarak çıkarılmaması o sırada da dikkat çekiyor ama üzerinde fazla durulmuyor.

Tuncel duruşmalar sırasında da mahkemeye gelip gidiyor ancak ifade bile vermiyor.
O günden bu yana Tuncel, Trabzon Emniyeti'ne muhbir olarak hizmet ediyor.

Ancak gerek Santoro cinayetinde ve asıl olarak bu son olayda Tuncel'in Emniyet'e bilgi verip vermediği, verdiyse bu bilgilerin değerlendirilip değerlendirilmediği sır olarak bekliyor.

Hrant Dink suikasti öncesi Erhan Tuncel'in Dink'in öldürüleceğine ilişkin Emniyet'e bilgi verdiği, ancak bu bilginin ciddiye alınmadığı iddia ediliyor.
Halen tutuklu olan "Büyük Abi" Erhan Tuncel'in Emniyet'te ifade vermeyi reddetmesi ve tek kelime konuşmadan "susma hakkını kullanması" şüpheleri artırıyor.

Fatih Altaylı/Sabah
http://www.sabah.com.tr/yaz1437-40-126.html