BIST 1.441
DOLAR 8,51
EURO 10,27
ALTIN 496,40
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Burdur'da kazılarda ortaya çıktı gören şaştı kaldı! 30 tane bulundu

Demirören Haber Ajansı

BURDUR'da Kibyra Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında önemli din adamlarına ait olduğu sanılan 30 mezar gün yüzüne çıkartıldı.

Abone ol

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve Türkiye'nin önemli antik kentlerinden biri olan Kibyra'da önemli bir yapı daha gün yüzüne çıkartılıyor. Kentte bulunan bazilikal planlı kilise yapısında 2019 yılında başlayan kazı çalışmaları sonrası kilise içerisinde mezarlara rastlandı. Yapılan çalışmalarda o dönem kentin önemli din insanlarının da mezarlarının olduğu tahmin edilen 30'a yakın mezar gün yüzüne çıkartıldı.

Kazı çalışmalarını yürüten ekipte yer alan Dr. Düzgün Tarkan, kentin birçok önemli kamu yapısına ev sahipliği yaptığını ifade ederek, "Bu tarihsel süreç içerisinde de M.Ö. 4'üncü yüzyıldan M.S. 7- 8'inci yüzyıla kadar birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmış ülkemizin önemli antik kentlerinden bir tanesi" dedi.


"30'un üzerinde mezar ortaya çıkardık"
Bazilikal planlı kilisede 2019 yılından bu yana çalışmaların sürdüğünü anlatan Tarkan, "Adından da anlaşılacağı üzere özellikle M.S. 4'üncü yüzyıldan itibaren kilise, kentte kilise toplantıları için kullanılmış bir bina, binayla ile ilgili yaptığımız kazılar bize şimdiye denk en azından M.S. 4'üncü yüzyıldan itibaren inşa edilip kullanılmaya başlandığını gösteriyor. Tabii özellikle yapıdaki kazılarda 30'un üzerinde mezar ortaya çıkardık. Bunların bir kısmı kilisenin inşa dönemiyle ilgili ancak çoğunluğu da büyük olasılıkla kilise bir deprem veya başka bir doğal felaketle yıkıldıktan sonra yine Kibyra'da yaşayan Hristiyan toplum tarafından kullanılan mezarlar. Yani bu 2019 ve 2020 yıllı kazıları sonucunda elde ettiğimiz sonuçlara göre en azından M.S. 7'nci yüzyıla kadar mezar definleriyle ilgili olarak kullanılmış yapı" diye konuştu.


"Kazı çalışmalarına başladık"
Yapının oldukça büyük olduğunu, içinin iki sıra sütün dizisiyle üç salona bölünmüş dikdörtgen uzun bir bina olduğunu vurgulayan Dr. Düzgün Tarkan, "Kibyra bazilikası da tabii türünün önemli örneklerinden biri olacak kazı çalışmaları sonrasında, çünkü oldukça anıtsal boyutlara sahip ve iyi korunmuş bir bina. Hedefimiz önümüzdeki 2 yıl sonucunda bu yapıyı kazarak, restorasyon çalışmalarını başlatarak, bu önemli binayı da turizme kazandırmak. Şu anda yapının çevresinde çalışmaları yoğunlaştırdık geçen iki yılda, çünkü öncelikle yapıyı çevresinden soyutlamamız gerekiyor. İç kısmında henüz temizlik çalışmaları ve belgeleme çalışmaları dışında bir kazı faaliyeti yürütülmedi. Bu yıldan itibaren iç kısmında da kazılara başlamayı düşünüyoruz. İç kısmı ve kalan kısımları ile iki sezon sonunda yapıdaki kazı çalışmalarının tamamlanması planlanıyor. Kentin dinsel açıdan dönüşümünün de belgelemesi açısından önemli bir yapı. Bu nedenle bu yapıya önem verdik ve kazı çalışmalarına başladık." diye konuştu. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Rize'de yapılıyor dünyanın en büyüğü olacak rekorlar kitabına girecek! Gören şaştı kaldı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Rekor kırdı! Peugeot 208 Avrupa'da en çok satan otomobil oldu
Sergen Yalçın'a MHK'den ret! Tartışma yaratan atama
Bakan Mustafa Varank duyurdu! Türkiye'nin inovatif aşı adayı DSÖ listesine girdi
Tunceli’de teröristlerin kullandığı 2 mağara imha edildi
Pendik'te yaşlı kadın balkondan atlayarak intihar etti
Emre Çolak'ın Galatasaray tweeti olay! Taraftar linç etti
Yeni Şafak yazarından 'Kürşat Ayvatoğlu' sorusu: Nasıl olup da 'pat' diye serbest bırakılıyor?
Evi terk eden kadın ve ona şiddet uygulayan eşi eşit kusurlu sayıldı
Türkiye'de bir ilk! Sebzelerin tarladan sofraya gelişi QR Kod ile izlenecek
Ferdi Kadıoğlu'ndan Fenerbahçe taraftarına övgü: Eşi benzeri görülmemiş
Yorumlar