BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  SAĞLIK

Bu haber velileri sevindirecek!

Sağlık Bakanlığı okul kantinlerini sağlıklı hale getirmekte kararlı. Şimdi de ürünlere kalori sınırı geliyor.

Abone ol

Sağlık Bakanlığı önümüzdeki yıldan itibaren okul kantinlerinde kalori sınırlaması uygulamasına geçiyor.

Gıda üreticileri ile görüştüklerini belirten Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy, "Önümüzdeki yıldan itibaren hazırlanacak genelge ile kantinlerimizde ilkokul 4. sınıfa kadar eğitim gören öğrencileri için 150, ortaokul ve liseler için 250 kaloriyi geçmeyen ambalajlı ürünler satılacak." diye konuştu.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy, Cihan Haber Ajansı'na 2013-1014 eğitim-öğretim döneminde okul kantinlerinde uygulanacak kalori sınırlaması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı olarak obezite ile mücadelelelirin hem erişkinlerde hem de çocuklarda ayrı ayrı devam ettiğini belirten Aksoy, "Çocuklardaki obeziteyi özellikle onlara en çok faydalı olabilecek ve onlarla ilgili hizmetlerde en çok görev alan bakanlıklar ile kurum ve kuruluşlara götürmek durumundayız. Bu çercevede Gıda,Tarım ve Hayvacılık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız ile işbirliği içerisindeyiz. Bakanlıklarımız ile yakın çalışıyoruz." dedi. Çocukların obeziteden korunması için hareketini arttırmak,sağlık okur-yazarlığı ile sağlıkta bilinci oluşturmak gibi çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Aksoy, "Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmeyi geliştirmek bununla ilgili bilgileri güncellemek için bir programımız var. Milli Eğitim Bakanlığımız bunları uygun bir şekilde yapıyor. Örnek olarak beden eğitimi ders saatlerini oyun ve etkinlikler adı altında koydukları yeni derslerle takviye ettiler. ilk 4 sınıflık devrede artık her gün böyle bir ders var. ikinci ve üçüncü periyodlardada seçmeli derslerin içine beden eğitim dersleri de konuldu ve bundan sonraki dönemdede çocuklarımızın hareketini artırmaya yönelik imkanlar bakanlıklarımız tarafından giderek arttırılıyor." diye konuştu.

Velilerden çocuklarının beden eğitimi derslerinden uzak kalmasını istememeleri konusunda destek beklediklerini hatırlatan Aksoy, "velilerimiz öğretmenlerimize baskı yapmasın. okullarımızın programları son derece uygun. yeterli sağlıklı programlar. bu programlar sağlıklı uygulanırsa çocuklarımız daha başarılı olur. öte yandan beslenmeleri konusunda Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile beraber çalışıyoruz. çocuklarımızın hem tabii ürünlerle beslenmelerini istiyoruz hem de yeterli ve dengeli beslenmelerini istiyoruz. Çocuklarımız yeterli ve dengeli beslenirken damak tadı yüksek olan bir takım besinleri fazla yüksek enerjili olarak abartılı ambalajlarla almalarını arzu etmiyoruz. velilerimizden çocuklarımızın birer paket alabilecek harçlıkla okula göndermelerini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

OKUL KANTİNLERİNDE TAZE SEBZE-MEYVE İLE KURUYEMİŞ BULUNMALI

Okul kantinlerinde satıyacak ürünleri kalori değerleri ile ilgili önemli bir çalışmayı üretici firmalardan istediklerini vurgulayan Aksoy şunları söyledi; "Bu kapsamda birinci devre okullarımız için yani ilkokul 4'e kadar eğitim görülen okullarımızın kantinlerinde bir pakette 150 kaloriyi aşmayacak besinler olsun istiyoruz. Ortaokul ve liselerin kantinlerinde ise bir pakette 250 kaloriyi aşmayacak ürünler olsun istiyoruz. öte yandan hazır besinlerin dışında okul kantinlerinde taze sebze meyve, kuruyemiş veya tam buğdağ ekmeği bunların içine konulacak tuzu azaltılmış besinlerle hazırlanacak sandviç türü gıdalarla çocuklarımızın beslenmesini arzu ediyoruz."

Gıda sektöründen okul kantinlerinde satlmak üzere Bilim Kurulu'nun tavsiye ettiği protein,yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral kombinasyonunu sağlayarak ürün üretmelerini istediklerini ifade eden Aksoy, "Firmalarımızdan ilk dört sınıf için 150 kaloriyi geçmeyen, daha üst kademeler içinde 250 kaloriyi geçmeyen ambalajlı ürünler üretebilmelerini istedik. Gelecek yıldan itibaren uygulamaya geçecek bu genelge ile birlikte velilerimizden istediğimiz çocuklarınını birer paket ürün alabilecek kadar harçlık vererek okullarına göndermelerini istiyoruz.Damak tadı yüksek ürünlerde çocuklarımızın kendilerini frenlemeleri zor oluyor. firmalarla görüşüyoruz. önümüzdeki dönemde toplantılar gerçekleştireceğiz. okul kantinlerine özel ürünler üretilecek. örneğin okul kantinlerinde satılacak meyveli kek 150 kalorinin üzerinde olmayacak. gıda sektörümüz bu konuda son derece bilinçli ve anlayışlı. kantinler için farklı bir ambalaj olacak. daha sonra bunlar marketlerde de yerini bulacak. uygulama 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde başlayacak." açıklamasında bulundu.

"HİJYEN EĞİTİMİNDE BAŞARILI OLAMAYANLAR OKUL KANTİNİ İŞLETEMEYECEK"

Sağlıklı beslenmeyi sağlamak için bilgili bireylere ihtiyaç olduğunu belirten Aksoy, "Okul kantinlerimizi işleten insanlarımız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile birlikte bir eğitime alıyoruz. bu eğitimler kantin işleten insanlarımızın hem çocuklarımıza hijyenik açıdan daha olumlu yaklaşmalarını hizmet etmelerini sağlayacak hem de besinleri daha iyi algılamalarını konulacak kurallara daha kolay uyum sağlamalarını getirecek.Geçtiğimiz günlerde 3 bakanımızın katılımı ile bu program ilan edildi. önümüzdeki yıldan itibaren okul kantini işletenler bu eğitimi almış insanlardan oluşacak. İşletmek zorunda olanlar bu eğitimden geçmek zorunda olacak." diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Tedavi karşılığı cinsel ilişkiye girdiler
Ergenekon sanığından Erdoğan itirafı
MİT Öcalan'a taviz vermedi!
Kompresör bomba gibi patladı!
Aracını yenilemeyene ruhsat yok
Öcalan isyan etmiş: Beni rezil ettiniz!
Jandarma aracı köprüden uçtu
Öcalan Google'da zirveye vurdu
Bu hastalıktan yılda 12 bin kişi ölüyor
Borsanın ilk gongunu Erdoğan çaldı
Yorumlar