BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  SAĞLIK

Boyun ağrısından kurtulmak için uzmanın bu önerilerini uygulayın

Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, yoğun iş temposundan tutun stres ve kaygılara kadar özellikle ense kısmında spazmlara yol açan boyun ağrısı hakkında uyarılarda bulundu.

Abone ol

Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, Ağır bir şey kaldırmanın, masa başında yanlış pozisyonlarda uzun süre kalmanı ve yoğun iş temposu ile stres ve kaygılarımızın özellikle ense kısmında spazmlara yol açtığına dikkat çeken Uz. Dr. Ali Şahabettinoğlu, boyun ağrıları hakkında konuştu.

Çoğu zaman basit tedaviler ile bu spazm ve tutukluklar çözülürken tekrarlayan durumlarda ise ağrıların kronikleşerek boyun düzleşmesi, kireçlenme ve fıtık oluşmasını kolaylaştırır.

Şahabettinoğlu, “Sanıldığının aksine boyun fıtıkları boyun bölgesi ağrılarının çoğundan sorumlu değildir. Boyun ağrısı çeken hastalar oyalanmadan bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına müracaat etmeli ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeliler. Boyun omurları, diskler, kaslar ve güçlü bağlar ile birbirine tutunurlar. Sağlıklı boyun dengeli boyundur. Bu dengeyi sağlamak için boyun omurgası C harfi şeklinde bir eğime sahiptir."

"Bu eğimin korunması rahat ve ağrısız boyun için çok önemlidir. Bu eğim bozulursa boyun omurgasında yıpranma başlar. Bu da boyun ağrılarına yol açabilir. Bu ağrılar omuzlara, sırta, kollara, ellere ve kafaya yayılır. Boyun ve kol ağrısının birçok sebebi vardır. Hatta çoğu zaman birden fazla sebep olabilir. Boyun omurlarındaki kireçlenme, kaymalar, fıtıklar, boyun kaslarında spazm, romatizmal hastalıklar, bazı anatomik anormallikler kola giden sinirlere ve omuriliğe baskı yaparak boyun, kol ve başta ağrı oluşturabilir” şeklinde konuştu.

Boyun ağrısından korunmak için bunları yapın
- Boyun ağrısından korunmak için ofis çalışanları, sınavlara hazırlanan çocuk ve gençler özellikle ergonomiye dikkat etmeli
- Bilgisayar üst kenarı kaş hizasında olmalı
- Uzun süre baş eğik pozisyonda çalışılmamalı
- Eğer bu tip aktiviteden kaçınmak mümkün değilse yarım saatte bir ara verilip, boyun kaslarına düzenli germe egzersizleri yapılmalı
- Özelikle yaygın bir alışkanlık olarak karşılaştığımız televizyon karşısında, kanepe ve koltukta uygunsuz baş pozisyonu ile televizyon seyretmek ve uyuklamaktan kaçınılmalı
- Geceleri yastıksız ya da çok yüksek yastıkta yatılmamalı
- Mümkünse ortopedik yastık kullanılmalı
- Özellikle ıslak saçla yatmamalı

Ayrıca, gerilim, stres, sigara, kötü hayat şartları boyun ağrısını artıran ve kronikleştiren en önemli sebeplerdir. Ekonomik, sosyal ve psikolojik meseleler boyun ağrısını artırır.

ÖNCEKİ HABERLER
TikTok uygulaması sosyal medyayı salladı! Bakın ne kadar indirildi
Barcelona, Real Madrid'i perişan etti
Eski avukatından Trump'a ağır suçlama
ABD'den Venezuela'nın diyalog çağrısına ret
Yıldırım: Kim çözerim diyorsa doğruyu söylemiyor
Bursa'da hemşireye taciz iddiasında karar belli oldu!
Karabük'te hırsızları evde unuttukları ilaç kutusu yakalattı
Isparta'da akılalmaz görüntü: Motosiklette sıkıştı!
ABD BMGK'dan Venezuela tasarısının yarın oylanmasını talep etti
Erdoğan: Çad ve Afrika ülkeleriyle iş birliğini ileriye taşıyacağız
Yorumlar