YAZARLAR

BMW 218i COUPE Test Sürüşü

Otomobilin içindeki M sport donanım detayları bile sürüş için heyecanlanmanıza yetiyor. Yüksek kalite ve özen gösterilen detaylar hareket halinde olma arzusunu tetikliyor.

Daha az kural.Daha fazla performans. Bmw ailesinin en yeniüyelerinden olan 2 serisi Coupe sloganıyla oldukça iddialı.Fiyatıyla da spor otomobil hayali olanlar için çok dahaulaşılabilir durumda. 8.9 saniyede 0 dan 100 km hıza ulaşan buotomobil sahip olduğu tasarımıyla da oldukça göz dolduran bircazibeye sahip.

Yerine geçtiği 1 serisi coupeden daha büyük ve tasarım anlamındaspor otomobil ruhuna daha fazla dokunuyor. Daha büyük ancak yine decoupe, yani beklentiler buna göre olmalı. Ön koltukta sürücü veyolcu için her şey yolunda. Ancak arka tarafta yolculuk için uzunboylu yetişkinler kısa mesafeleri tercih etmek isteyebilir.Otomobilde 390 litrelik bagaj hacmi var yani günlük olarakkullanımlarda veya seyahatlerde yeterince alanınız var. Otomobiliniçindeki M sport donanım detayları bile sürüş için heyecanlanmanızayetiyor. Yüksek kalite ve özen gösterilen detaylar hareket halindeolma arzusunu tetikliyor. Otomobilin bu etkisinin sürüşe gelincebiraz daha sakinleştiğini belirtmek gerek.

Otomobil sürüşü kolaylaştırmak adına bir çok destek sistemiyledonatılmış durumda, bunlardan bazıları, şerit terk uyarısı, parkasistanı, şehir içi fren uyarı sistemi, yaya uyarı sistemi, idrivedokunmatik buton ki bu benim favorim, çünkü kullanımı çok kolaytelefondan, navigasyona ve medyaya kadar birçok sistemi buradankontrol edebiliyorsunuz ve dikkat kaybı gerçek anlamda azalıyor.Hız limit bilgisi ve geri görüş kamerası gibi detaylarla sürüşkonforunuz artıyor.

Otomobile fiyat avantajını veren ise sahip olduğu 136 beygir güçüreten 3 silindirli benzinli  Turbo motor. Bu motorunavantajlarından biride yakıt ekonomisi, hemen vitesin yanındakituşla seçebildiğiniz sürüş modlarıyla da destekleyerek benim gibiEco pro modunda 7 litre civarında bir değer yakalayabiliyorsunuz.Bu ödüllü motora 8 kademeli otomatik şanzıman eşlik ediyor. Vitesyükselişlerinde olduğu gibi düşerken de aynı hız ve performanslacevap veriyor yine de vitesi manuel olarak değiştirerek kendistilinize göre hareket etme şansınız var. 136 beygir güç üretenmotor performans bakımından zayıf gibi görünse de 1250 gibi altdevirlerde gelen 220 Nm torkla ani hızlanma gibi beklentileri rahatbir şekilde karşılıyor. Ayrıca arkadan itişli otomobil direksiyonve süspansiyon sistemleriyle dinamik ve eğlenceli bir sürüş imkanısunuyor. 117.700 TL ile sahip olabileceğiniz Premium bir sporotomobil.

Yorumlar