HABER /  DÜNYA

BM komutanı Suriye'de saldırıya uğradı

BM Genel Sekreteri Ban, General Gaye'nin içinde bulunduğu konvoya Suriye rejimine ait bir tank tarafından ateş açıldığını ancak General Gaye ve beraberindekilerin şans eseri bu saldırıdan yara almadan kurtulduğunu açıkladı

Ban, Suriye rejiminin BM şartlarına uymadığı ve her tür ağır silahı muhalifler ve milisler üzerinde kullandığı konusundaki endişelerini, şu sözlerle ifade etti:

“Bu çok önemli, tekrar söylüyorum, Suriye Hükümeti tam olarak BM ile işbirliği yapmalı ve şiddetin derecesini düşürmelidir. Rejimin askeri uçak ve helikopterler de dahil her türlü ağır silah ve mühimmat kullandığı konusun da derin endişeler taşıyoruz. Bu beklenilmeyen bir durumdur, her gün yüzden fazla insan öldürülüyor.”

ORTADOĞUDA ÇIKMASI MUHTEMEL BİR SAVAŞ

Ban, Ortadoğu'da çıkması muhtemel bir savaş konusunda da uyarıda bulunarak, “Mezhepsel bir sivil savaş, Suriye'nin Türkiye, Irak, Lübnan, Ürdün ve İsrail gibi komşularını da da vahim bir tehlikeye atabilir. 2 milyon civarında bir kitle bu şiddetten etkilenmiştir. Daha fazla savaş bir çare değildir” dedi.

Genel Sekreter Ban'ın BM konvoyuna Suriye ordusu tarafından yapılan saldırıyı bizzat duyurması, nüfusu geçtiğimiz hafta 300'den 150'ye indirilen BM gözlemci ekibinin yakın zamanda tamamının Suriye'den çekilebileceği ihtimalini artırıyor.

MYANMAR KONUSU GÜNDEME GELDİ

BM Genel Sekreteri Ban, bir soru üzerine Myanmar'daki Müslüman azınlığa uygulanan şiddet konusunda da görüş bildirdi.

Ban, “Bu konuda derin endişelerimizi Myanmar Devleti'nin liderlerine ilettim. BM gözlemcileri Arakan'da olup biten hakkında hazırladıkları bir raporu bize sundu. Yaşanan üzücü olayların bir an önce dindirilmesini umut ediyoruz” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Esad'a 'defol git' çağrısı!
Arafat'ın eşinden şok iddia!
Damacanalara ağır düzenlemeler geliyor!
BP'nin kârında büyük gerileme
MHP'den vatandaşlık açılımı!
Cumhuriyet'in kaçıncı yılı 2019 bu sene 29 Ekim ne zaman?
Yorumlar