BIST 2.385
DOLAR 17,25
EURO 17,60
ALTIN 976,57
HABER /  GÜNCEL

Bilal Erdoğan:Kendimize gelmeli ve gereğini yapmalıyız

Türk ve Filistin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Program öncesinde, Filistinli ressam Sihap Kavasme’nin Kudüs temalı kara kalem sergisinin açılışı yapıldı.

Abone ol

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) düzenlenen “Kudüs: Barışın Peşinde, Dünü, Bugünü, Yarını” başlıklı etkinlikte konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, "Yüzyıllar boyu dünyada barışı temin eden, zulme karşı duran bir ecdadın torunları olan bu ümmetinde artık kendine gelmesi, yapması gerekenleri yapması, birlik olması ve yeniden dünyada kardeşlik hukukunu yüceltmesi gerekir diye düşünüyorum”dedi. 

“İslam medeniyetinin çekildiği ve Batı medeniyetinin yükseldiği dönemde, Batı medeniyetinin yükseldiği bölgelerde hep zulmün, hep kanın, hep gözyaşının olduğunu görüyoruz” diyen Bilal Erdoğan, Kudüs’ün bu örneklerden sadece bir tanesi olduğunun altını çizdi ve şöyle devam etti:

“401 yıl boyunca, Osmanlı döneminde orada bütün dinlerin huzur içeresinde yaşadığını, kimsenin dilinden, dininden, inancından dolayı baskı görmediği bir dönemin akabinde dünyaya medeniyet, insan hakları, demokrasi ve insan hakları vaadiyle hükmetmeye çalışan Batı uygarlığı maalesef Kudüs’e de kan getirdi, göz yaşı getirdi. Adalet getirmedi. İnsanları inancından, dininden, renginden dolayı hep dışladı, hor gördü ve ayrıştırmanın gayreti içeresinde oldu.”

Türk ve Filistin milli marşlarının okunmasıyla başlayan program öncesinde, Filistinli ressam Sihap Kavasme’nin Kudüs temalı kara kalem sergisinin açılışı yapıldı.

NEREDE KATLİAM VARSA ORADA BMGK KARARI VAR

Erdoğan, gelinen noktada dünyanın neresinde bir katliam yaşanıyorsa, orada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) bir kararı olduğunun altını çizerek, “İnsanlık hakikaten barışa muhtaç. İnsanlık hakikaten huzura muhtaç.” diye konuştu. Demokrasi, özgürlük ve insan hakları gibi olguların duruma göre kullanılan hamasi laflar olduğunun anlaşıldığını vurgulayan Erdoğan Trump'ın Kudüs kararını eleştirdi:

TRUMP TAHRİK ETMEK İÇİN BU KARARI ALDI

"İşte şimdi geldiğimiz noktada bu Batı uygarlığının öncü gücü diyebileceğimiz ülke ne yapıyor? İşte bu ülkenin başkenti bence burasıdır. Ben de büyükelçiliğimi taşıyacağım diye bir karar alıyor. Ne için? İnsanlığın huzursuzluğu daha fazla artsın, insanlar birbirine daha fazla düşman olsun. Bunu tahrik etmek için. Yani burada barışı, huzuru temin etmek gibi hiçbir gayenin olmadığını görüyoruz.” 

BATI MEDENİYETİNİN VAHŞİ VE ZALİM YÜZÜNÜ

Erdoğan, Batı medeniyetinin bu vahşi ve zalim yüzünün yüzyıldır göründüğünü ifade ederek, “Ne zaman yeniden ecdadın o huzur, barış ortamını tesis ettiği izzete ulaşabileceğiz? Birazda bizim kendimize dönüp bakmamız gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Egemenlik iddiasında olan Batı uygarlığının dünyada bazı sloganlar kisvesi altında huzursuzluk tohumları ektiğini ve barışı devamlı tehdit ettiğinin altını çizen Erdoğan, “O zaman yüzyıllar boyu dünyada barışı temin eden, zulme karşı duran bir ecdadın torunları olan bu ümmetinde artık kendine gelmesi, yapması gerekenleri yapması, birlik olması ve yeniden dünyada kardeşlik hukukunu yüceltmesi gerekir diye düşünüyorum.” dedi.

Erdoğan, Kudüs’ün bunun nişanesi ve bir dönüm noktası olacağını dile getirerek, “Bu dönemde yaşadıklarımız bir ikaz daha oldu sanıyorum. İnşallah bu sefer biraz daha ecdadımıza, ümmet olma şuuruna yakın işler yapmamıza vesile olur.” diye konuştu.

TİKA Başkanı Serdar Çam da, "Tarih boyunca tamamen huzurun, barışın, ahlakın ve adaletin yayılması için var olmuş, yeryüzünde barışı tesis etmek üzere aktif olmaya çalışan inanç topluluğuyuz." dedi.

OSMANLI OLARAK BİZ ŞOVENİST BİR YAKLAŞIMLA BAKMADIK

Çam, 9 Aralık 1917  Balfour Deklarasyonuyla birlikte aradan geçen 100 yılda nelerin yaşandığını, ne tür sıkıntıların dünyaya yayıldığını anlamak açısından bu toplantının önemine değinerek, “Osmanlı olarak biz kuru bir milliyetçilik veya bir şovenist yaklaşımla hiçbir zaman bakmadık. Tarih boyunca tamamen huzurun, barışın, ahlakın ve adaletin yayılması için var olmuş, yeryüzünde barışı tesis etmek üzere aktif olmaya çalışan inanç topluluğuyuz. Bundan sonraki süreçte kurumlarla yapılacak çalışmalarla bu davada barış ve huzurun tesis edilmesi için çaba sarf edilecek.” diye konuştu.

Kudüs'ün durumu hakkında değerlendirmede bulunan Çam, "Ümmetin bu dağınıklığı, perişanlığı ve zavallı haline bir bakıma manevi tokat olarak bakmamız ve hepimizin de bir şekilde kendimize gelip çeki düzen vermemiz lazım. Kudüs’teki insanlar her gün sabah namazına giderken başladıkları acıyla ve zorluklarla evlerine dönmektedir. O şehirde olmanın, çocuk yetiştirmenin, ekonomik, siyasi ve kültürel olarak onurlu şekilde yaşamanın tüm şartlarının oluşması için hep birlikte mücadele için yardımcı olacağız." ifadelerini kullandı.

Öte yandan programda, Kudüs'ten getirilen toprak, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve TİKA Başkanı Serdar Çam'a verildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Arabistan Yemen'i vurdu! 51 ölü, 80 yaralı
Arabistan Yemen'i vurdu! 51 ölü, 80 yaralı
Üsküdar - Çekmeköy metro hattı duraklar nerede?
Üsküdar - Çekmeköy metro hattı duraklar nerede?
Taşerona kadroya geçerken güvelik soruşturması 12 maddelik sözleşme
Taşerona kadroya geçerken güvelik soruşturması 12 maddelik sözleşme
Aracıyla seyir halindeyken böyle intihar etti
Aracıyla seyir halindeyken böyle intihar etti
Mülakatları bizzat Erdoğan yapacak
Mülakatları bizzat Erdoğan yapacak
İstanbul'da büyük IŞİD operasyonu! Eyleme hazırlanıyorlardı
İstanbul'da büyük IŞİD operasyonu! Eyleme hazırlanıyorlardı
FETÖ'den yargılanan ünlü komedyen böyle görüntülendi
FETÖ'den yargılanan ünlü komedyen böyle görüntülendi
Milli Eğitim Bakanı açıkladı! İşte TEOG yerine gelen yeni sistemin detayları
Milli Eğitim Bakanı açıkladı! İşte TEOG yerine gelen yeni sistemin detayları
İstanbul'daki zirveye çağrı! Büyükelçileri kovun
İstanbul'daki zirveye çağrı! Büyükelçileri kovun
Müge Anlı Çataloğlu ailesi gelin ile kayınpederin bomba ilişki itirafı
Müge Anlı Çataloğlu ailesi gelin ile kayınpederin bomba ilişki itirafı