BIST 11.161
DOLAR 33,05
EURO 36,03
ALTIN 2.561,88
HABER /  GÜNCEL

Beyaz eşyada rekabet kızıştı

Fazla müşteriye ulaşmak için başlattıkları ''garanti satma kampanyası'' rekabeti giderek tırmanıyor.

Abone ol

Beyaz eşya firmalarının daha fazla müşteriye ulaşmak için başlattıkları ''garanti satma kampanyası'' sürerken aradaki rekabet giderek tırmanıyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte her yıl daha üstün ürünlerini piyasaya sunan beyaz eşya firmaları, bu ürünlerini pazarlarken bazı kampanyalara düzenliyor.

Bazı firmalar 36 aya kadar kredi kartına taksit imkanı sunuyor, bazıları da buzdolabı, çamaşır makinesi gibi sattığı ürünün yanında ütü, elektrikli süpürge gibi hediyeler veriyor.

Son yıllarda ise firmalar arasındaki rekabete ''7 yıl garanti'' de girdi. Firmalar beyaz eşyanın yanı sıra tüketicilere adeta garanti de satmaya başladı.

Normalde 3 yıl olan beyaz eşya ürünlerinde 7 yıl garanti isteyen tüketici, firmanın servisine ya da bayisine gidip para yatırıyor ve ürününün garanti süresini 4 yıl daha uzatabiliyor.

Çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi, derin dondurucu gibi ürünlerine 3 yıl ücretsiz garanti veren Vestel, yaklaşık 1 yıl önce 75 YTL aldığı 4 yıl garanti uzatma ücretini bu yıl 36 YTL'ye düşürdü.

Arçelik ve Beko ise normalde 3 yıl olan süresini, 1 yıl önce ayda 1 YTL taksitle 36 YTL'ye 7 yıla çıkarıyordu. Bu yıl ise firma çamaşır makinesi, buzdolabı ve çamaşır kurutma makinesine ücretsiz 7 yıl garanti veriyor.

Firma, bulaşık makinesi, fırın gibi diğer bütün beyaz eşya ürünlerine 4 yıl ilave garanti için 36 YTL istiyor. Geçen yıl ödemeyi taksitle yapan tüketici, toplam 7 yıl garanti için 36 YTL peşin ödemek zorunda.

Ariston da belirlenen kampanyalı bazı ürünlerinde 7 yıl ücretsiz garanti imkanı sunuyor. Firma birçok ürününde 3 yıldan sonraki 4 yıl için tüketiciden 95 YTL peşin talep ediyor.

Bosh ise 3 yıl garanti süresini 4 yıl ilaveyle 7 yıla uzatmayı 40 YTL karşılığında yapıyor. Firma geçen yıl 30 YTL istiyordu.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, günümüz teknolojisinde üretilen beyaz eşyaların uzun süre kullanılabildiğini söyledi.

Arıza yapacak ürünün birkaç ay içinde belli olacağını ve ilgili parçasının değiştirileceğini ifade eden Özer, ''Böylece kişi aldığı ürünü yıllarca kullanabilecek. Artık teknoloji geliştikçe evdeki beyaz eşya da 7-9 yılda bir değişiyor. Bu durumda firmalardan garanti satın almak tüketicisi açısından faydalı değil'' görüşünü dile getirdi.