BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  SAĞLIK

Beyaz ekmek neden tercih etmeyelim!

Prof. Dr. Saniye Şen, beyaz ekmek ile tam buğday ekmeğin aralarındaki ciddi farkı anlattı. İşte beyaz ekmeğin zararları...

Abone ol

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Saniye Şen, sofralarda tam buğday ekmeğinin tercih edilmesi gerektiğini belirterek, “Beyaz ekmek ile tam buğday ekmeği arasında yüzde 45-85 oranında vitamin ve mineral farkı var. Üstelik buğdayın ruşeymi çıkartıldığında vitamin kaybı daha da çoğalıyor” dedi.

Şen, ekmekteki kepek oranının artırılmasının son derece yararlı olduğunu söyledi. Birçok vitamin ve mineralin, buğdayın kepeğiyle dışarıya atıldığını anlatan Şen, ruşeymi de alınmış buğdayın unlaştırılarak şeker deposu haline getirildiğini kaydetti.

Şen, basit şekerle şişmanlık ve kanserin ilişkisinin yıllardır bilindiğini, ekmek aracılığıyla vücuda alınan basit şekerle karaciğerin yağlandığını, vücutta insülin direncinin geliştiğini ifade etti.

VİTAMİN KAYBI OLUYOR

Kepek oranı artırılan ekmekte bir sonraki aşamanın, doğal bir şekilde öğütülen buğday kullanımı olması gerektiğini bildiren Şen, şöyle devam etti:

Buğdayın içindeki ruşeymi, kar amaçlı yaklaşımla ekmeğin raf ömrü uzasın diye çıkarıyoruz. Ruşeymin içinde DNA'ların dizaynında etkisi olan maddeler, vitaminler ve Amerikalıların kalp hastalarına reçete ettiği, güzellik kremlerine katılan 'Koenzim Q10' var. O yüzden tahılların, ekmeğin raf ömrünü kısaltacak diye insan için en yararlı ruşeym ayrılmadan öğütülmesi lazım. Beyaz ekmek ile tam buğday ekmeği arasında yüzde 45-85 oranında vitamin ve mineral farkı var. Üstelik buğdayın ruşeymi çıkartıldığında vitamin kaybı daha da çoğalıyor.”

ÖNCEKİ HABERLER
Futbolda şike soruşturması açıklanıyor
Ecevit Şanlı'nın yakınları sorgulanıyor
Küçük Marima'nın büyük dramı
Uyurken bunları yapıyorsanız çok riskli
Kılıçdaroğlu'ndan terör açıklaması
Yüz felci riskine çok dikkat edin!
Arınç'ın çok konuşulacak o sözleri!
Polisin ilginç fuhuş parolası
Kuzey Kore'ye tatbikatlı gözdağı
Ocak ayının zam şampiyonu
Yorumlar