BIST 8.094
DOLAR 28,90
EURO 31,83
ALTIN 1.895,49
HABER /  DÜNYA

Berlusconiye hapis cezası

Ana muhalefet partisi Forza İtalya'nın Genel Başkanı Berlusconi hakkında 5 yıl hapis cezası istedi.

Abone ol

İtalya'da, Milano Temyiz Mahkemesi'nde görülmeye devam eden SME davasında iddia makamı konumundaki savcılık, ana muhalefet partisi Forza İtalya'nın Genel Başkanı ve eski başbakan Silvio Berlusconi hakkında 5 yıl hapis cezası istedi.

Savcı Piero De Petris, bugünkü duruşmada, konuya ilişkin iddianameyi okumayı tamamlanmasının ardından, 1980'li yıllarda bir devlet şirketi olan SME'nin satın alınması işlemleri sırasında hukuksal metinleri değiştirme suretiyle yapılan yolsuzlukta, Berlusconi'nin de birinci derecede sorumlu olduğunu iddia ederek, sanığın 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılması gerektiğini bildirdi.

Davada İtalya Başbakanlığı'nı temsil eden avukat Domenico Salvemini ise, Berlusconi'nin SME'yi satın alma işlemindeki usulsüzlüklerle devleti zarara uğratmış olduğu iddiasıyla, sanığın 1 milyon 100 bin Avro tazminat ödemeye de mahkum edilmesini istedi.

Forza İtalya Partisi Genel Koordinatörü Sandro Bondi ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Berlusconi hakkında yıllardır haksız bir karalama kampanyası yürütüldüğünü savundu.

Açıklamada, ''Dün Başbakan, bugün ise ana muhalefet lideri olan Berlusconi hakkında, yıllardır siyaset ve hukukun da alet edilmekten çekinilmediği acımasızca bir karalama kampanyası yürütülmektedir'' denildi.