BIST 1.127
DOLAR 6,97
EURO 8,20
ALTIN 442,42
HABER /  EKONOMİ

Berat Albayrak'tan enflasyon açıklaması Güçlü düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kasım ayı enflasyon verileri ile ilgili değerlendirmede bulundu. Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Albayrak, enflasyonun güçlü bir şekilde düşüşe geçtiğinin görüldüğünü kaydetti.

Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kasım ayın enflasyon rakamlarının değerlendirdi. Twitter'ından açıklama yapan Bakan Albayrak, düşüş eğiliminin devam edeceğini dile getirdi.

Enflasyondaki güçlü düşüşün başladığını aktaran Albayrak'ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şöyle: "Tüketici Fiyat Endeksi, Kasım'da bir önceki aya göre %1,44 düştü. Üretici Fiyatlarında da %2,53 düşüş gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise %24.34'ten %20.72'ye geriledi.

DÜŞÜŞÜN BAŞLANGICI
Bu tablo enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini göstermektedir. Kasım ayı enflasyon rakamları, Eylül ayındaki yüksek enflasyon sonrasında atılan adımların ve Enflasyonla Topyekun Mücadele programının başarısını ortaya koymuştur.

FİYATLARDAKİ KÖPÜK ORTADAN KALKIYOR
Dengelenme süreci kur ve faizlerden sonra enflasyon rakamlarında da etkisini göstermeye başlamıştır. Fiyatlardaki köpüğün ortadan kalkmaya başladığı bu süreci, para ve maliye politikalarımızdaki güçlü duruş ile desteklemeye devam ediyoruz. 

HEDEFİMİZİ YAKALAYACAĞIZ
Dengelenme süreci etkisini Aralık ayında da gösterecek. YEP’teki 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz. 2019’da, özellikle Cumhurbaşkanlığı sisteminin sağladığı güçlü koordinasyon ile, tüm bakanlıklarımızla birlikte enflasyonla mücadelede başlattığımız yapısal adımları daha da ileri taşıyacağız.

ÖNCEKİ HABERLER
48 komandoya itaatsizlik davası komandolardan şok suçlama
Niğde'de çığ altında kalan dağcılardan yeni haberler var
Hakan Atilla davasında kritik hafta gerekçe açıklanacak
Engelliler günü resimli mesajları 3 Aralık engelliler günü sözleri
Kanada resmi yayın kuruluşu CBC'den skandal yayın!
Coşkun Sabah'ın kızı Roza mayolu fotoğraf paylaştı babasından yasak geldi
Yorumlar 50 yorum