BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
HABER /  GÜNCEL

Belediye hastane inşaatını durdurdu

Yapımı yılan hikâyesine dönen, Sağlık Bakanlığı tarafından 12 Şubat 2014 tarihinde ihalesi yapılarak Haziran ayında inşaatı başlayan 500 yataklı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı iki aylık çalışmanın ardından ruhsat alı

Abone ol

Muğla'daki Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin inşaatı,Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli  yapı ruhsatının oladığı gerekçesiyle durduruldu.

İddiaya göre, Karayolundan Hastaneye bağlanacak yolun yapımı konusunda Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı arasında görüş ayrılığı yaşandı. Muğla İl Koordinasyon Kurulu toplantısında patlak veren görüş ayrılığında Vali Mustafa Hakan Güvençer, yolun yapımının yasa gereği Büyükşehir’e ait olduğunu, kurumlar arasındaki koordinasyonun sağlanarak, yapılacak yolun sadece Hastane ve Morfoloji binasına değil, TOKİ, bölgedeki oteller ve siteye de hizmet verecek şekilde tüm nüfus yoğunluğunun göz önüne alınarak yapılması gerektiğini ifade ederek bir sonraki İl Koordinasyon toplantısına kadar sorunun kurumlar arasında çözülmesini istedi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Müfit Bayram, “Kimin ne yapacağının belirlenmesi için öncelikli bir ulaşım etüdü yapılması gerekiyor. Biz 2013 yılında ilgili birimlere bir yazı ile ‘burada bir ulaşım etüdü yapın’ diye bildirmişiz. Hastanelere ne kadar kişinin gideceği, ne kadar araç trafiği oluşacağı bilinmesi gerekir” dedi.

AK PARTİ TEPKİLİ

AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, Muğlalılar için hastane meselesinin 10 yıllık bir rüya olduğunu belirterek, “Sayın Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’nun ciddi girişimleri sonunda hastane ihaleye çıktı ve ihale edildi. 2 yıllık bir süreçte bitmesi gereken hastaneyi daha erken bitirmek için herkes seferber oldu. Muğlalı vatandaşımız sabahın köründe Aydın’a, İzmir hastanelerine gitmesin, yollarda perişan olmasın, insanlarımız şifayı Muğla’da arasın diye çaba harcıyoruz. Biz insanlarımız yollardan perişan olmasın, Muğla hastanesine bir an önce kavuşsun diye çaba harcıyoruz. CHP’li Belediye Ak Parti’nin hizmet anlayışının önüne geçmek amacıyla hastanenin inşaatının durmasına neden oldu” dedi.

SUDAN SEBEPLERLE, İNŞAATI ENGELLİYORLAR

Öztürk, hastanenin inşaatını belediyenin basit ve sudan sebeplerle engellediğini ileri sürerek, “Hastane inşaatı basit sebepler yüzünden durmuş durumda. Bu konuda Muğla Valimizin, Sağlık Bakanlığımızın ve Sağlık Müdürümüzün girişimleri var. Bu meselenin en kısa zaman içinde çözülmesi için seferber olduk. Ben bu anlayışı anlamakta zorlanıyorum, yani o insanların sağlık hizmeti almasının önüne engel olmasının belediyecilik anlayışıyla hizmet anlayışıyla alakası olmadığını düşünüyorum.
Göreve gelirken insanlara daha iyi hizmet edeceğini vaat eden belediye başkanımızın bu konuda bize destek olmasını bekliyorum ve acilen de bu sorununun çözülmesini istiyorum. Biz bu sorunu çözeriz. AK Parti bu zamana kadar 12 yıldan bu yana çözülmeyen birçok sorunu çözdü. İstedikleri engellemeyi yapsınlar, biz oradaki hastane meselesini çözeceğiz. Hastaneyi de zamanında yapmamıza kimse engel olamayacak. Belediye başkanımızın Muğlalının hakkını korumasını istiyoruz” dedi.

HASTANE İNŞAATI 750 GÜNDE TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Ankara’da 12 Şubat 2014 tarihinde çıkılan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 114 milyon 270 bin lira ve KDV ile kazanan EMT İnşaat Turizm San. A.Ş., gerekli şartları yerine getirmesinin ardından TOKİ ile 14 Nisan’da sözleşme imzalamıştı. 500 yataklı, üç acil servisi bulunan ve 750 iş gününde tamamlanması beklenen Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tamamlandığında bölgenin sağlık açısından diğer illere naklinin kesmesi bekleniyor.

İHALE BEDELİ 114 MİLYON TL

114 milyon 270 bin TL’ye ihaleye çıkarılan inşaatın 750 iş gününde tamamlanması hedefleniyor.
Kuruluşundan bu yana kendi binasına bir türlü kavuşamayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ilk kepçe vuruldu. TOKİ tarafından 12 Şubat tarihinde ihalesi yapılan ve EMT İnşaat tarafından yapımı üstlenilen MSK Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 120 dönümlük arazi üzerine oturuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Hindistan'da maymunlar, maymun taklidiyle kaçırılacak
Hindistan'da maymunlar, maymun taklidiyle kaçırılacak
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
İstanbul’da korkutan yangın
İstanbul’da korkutan yangın
Türkiye’ye kritik ziyaret
Türkiye’ye kritik ziyaret
İhsanoğlu:  Çıldırmış bunlar
İhsanoğlu: Çıldırmış bunlar
Bahçeli MHP'yi CHP'ye metres yaptı
Bahçeli MHP'yi CHP'ye metres yaptı
Bakan Davutoğlu'ndan Azerbaycan'a taziye
Bakan Davutoğlu'ndan Azerbaycan'a taziye
Bakan Davutoğlu'ndan Azerbaycan'a taziye
Bakan Davutoğlu'ndan Azerbaycan'a taziye
Konuşmasına neden ara verdi ?
Konuşmasına neden ara verdi ?
Ateşkes güvenlik engeline takıldı
Ateşkes güvenlik engeline takıldı