BIST 11.028
DOLAR 32,86
EURO 35,65
ALTIN 2.550,16
HABER /  GÜNCEL

Belçika'da IŞİD alarmı hayatı felç etti!

Belçika Başbakanı Charles Michel, başkent Brüksel için IŞİD alarmının devam ettiğini, metro ve okulların çarşamba gününe kadar kapalı kalacağını bildirdi.

Abone ol

Belçika'nın başkenti Brüksel'de en üst terör tehdidi alarmı olan 4 seviyesinin yarın da geçerli olacağı, metro ve okulların çarşamba gününe kadar açılmayacağı bildirildi.

Bugünkü baskınlarla beraber son 24 saat içinde gözaltına alınan 21 kişiden 17'si serbest bırakıldı, biri Paris saldırları bağlantılı olmakla suçlandı. Paris saldırıları ile bağlantılı olmakla suçlanan şüpheli sayısı 4'e çıktı.

Belçika Başbakanı Charles Michel, başkent Brüksel için cumartesi günü ilan edilen terör tehdidi seviyesinin en yüksek olan 4 düzeyinde tutulmaya devam edileceğini, metro ve okulların çarşamba gününe kadar kapalı kalacağını bildirdi.

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi, toplanarak son durumu değerlendirdi. Yaklaşık 4 saat süren toplantıdan, “terör alarmı” halinin devamı kararı çıktı.

Başbakan Michel, "Çok ciddi ve yakın tehdit" nedeniyle en yüksek terör tehdidi seviyesi olan 4 düzeyinin yarın da uygulamada kalacağını belirterek, “Muhtemel hedefler aynı. Toplu taşıma araçları, alış-veriş merkezileri ve sokaklar” dedi.

Halen tehdidin devam ettiğini vurgulayan Başbakan Michel, Paris'tekine benzer bir şekilde birçok kişinin aynı anda birçok yerde saldırı yapmasından korkulduğunu söyledi.

Metro ve okulların yarın da kapalı olacağını, ancak çarşamba günü açmayı planladıklarını kaydeden Başbakan Michel, ülkenin geri kalanında ise ikinci en yüksek seviye olan 3'ün geçerli olmaya devam edeceğini söyledi.


4 KİŞİ PARİS SALDIRILARI İLE BAĞLANTILI OLMAKLA SUÇLANIYOR

Güvenlik kurulunun toplantısından önce Brüksel ve ülkenin doğusundaki Liege'te Paris saldırıları ile bağlantılı operasyonlar düzenlendi.

Savcılıktan yapılan açıklamada, bugünkü operasyonlarda gözaltına alınan 5 kişiden 2'sinin serbest bırakıldığı, 3'ünün sorgusunun sürdüğü kaydedildi. Savcılık, dün akşam yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 16 kişiden de 15'inin serbest kaldığını, ismi açıklanmayan diğer kişinin ise Paris saldırlarıyla bağlantılı olmakla suçlandığını bildirdi. Böylece Paris saldırılarıyla bağlantılı şüpheli sayısı 4'e çıktı.

ABDESLAM'IN POLİSTEN KAÇTIĞI İDDİA EDİLDİ

Belçika medyası, saldırılarla bağlantısı olduğu iddiasıyla aranan Salah Abdeslam?'ın dün akşamki operasyonlar sırasında Liege'te polisten kaçtığını ve E40 otoyolundanAlmanya istikametine gittiğini öne sürdü. Abdeslam'ın yanında Paris'teki intihar saldırıları sırasında kullanılan bombadan olduğu da öne sürülüyor.

OKULLAR VE METRO KAPALI

Önlemler çerçevesinde hafta sonu olduğu gibi bugün de Avrupa Birliği'nin başkentinde metro seferleri yapılmadı, okul ve üniversiteler açılmadı.

Konserler ve tiyatro gösterilerinin iptal edildiği kentte, sinemalar ve müzeler de kapalı. Asker ve polislerin sokaklarda devriye gezdiği Brüksel'de, önemli binaların önündeki askeri araçların bekleyişi sürüyor. Sokakların ise bir iş gününün aksine çoğunlukla boş olması dikkati çekiyor.

Paris ve Londra tren seferlerinde, önlemler çerçevesinde yapılan aramaların uzun sürmesi nedeniyle gecikme yaşanıyor. Belçika Federal Hükümeti ile NATO ve AB kurumları personelinin isterlerse evden çalışabilecekleri açıklandı. Bazı özel şirketler de çalışanlarına aynı imkanı tanıdı.

Kanada'nın Brüksel Büyükelçiliği geçici olarak kapatılırken, ABD Büyükelçiliği de sadece acil durumlar için Amerikan vatandaşlarına hizmet vereceklerini bildirdi.

CAMİYE “HRİSTİYAN DEVLETİ” İMZALI TEHDİT MEKTUBU

Belçika devlet televizyonu RTBF'nin haberine göre, polisin geçen haftadan beri operasyon düzenlediği Brüksel'in Molenbeek mahallesindeki bir camiye tehdit mektubu gönderildi. “Hristiyan devleti” imzalı mektupta, “Değişik saldırılarda öldürülen kardeşlerimizin intikamı alınacak ifadesine yer verilirken, “Müslümanların domuz gibi kesileceği” tehdidinde bulunuldu. Caminin imamı, mektubu polise teslim etti.


ÖNCEKİ GÖZALTILAR

Belçika'da, Paris'teki terör saldırılarının ardından yoğun baskınlar gerçekleştirilmiş, 10'dan fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan Hamza Attou ve Muhammed Amri, Paris saldırılarının planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud'a yardım etmekle suçlanırken, ismi açıklanmayan bir kişi hariç diğerleri serbest bırakılmıştı. İsmi açıklanmayan kişinin kaldığı yere yapılan baskında bazı silahların bulunduğu açıklanmıştı.

GÜVENLİK PAKETİ

Başbakan Michel, perşembe günü 18 maddelik yeni güvenlik önlemleri taslağını açıklamıştı. Paris'teki terör saldırılarına bazı Belçikalıların da karıştığının ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen taslakta, 2016 bütçesinde güvenlik için ilave 400 milyon avro kaynak ayrılması öngörülüyor. Taslakta ayrıca, sınır kontrollerinin artırılması, 520 askerin iç güvenlikte görevlendirilmesi, gözaltı süresinin 72 saate çıkarılması gibi teklifler bulunuyor.

Halen 24.00-06.00 saatlerinde yasak olan ev baskını veya aramaların 24 saat yapılabilmesine imkan tanınan taslakta, yurt dışındaki savaş veya çatışmalara katılıp dönenlere hapis cezası verilmesi öneriliyor. Nefret içerikli konuşan din adamlarının sınır dışı edilmesine izin verilen taslağa göre, ruhsatsız dini mekanlar ile nefret söylemi içeren internet siteleri kapatılabilecek. Muhalefetin de olumlu yaklaştığı taslağın gelecek günlerde yasalaşması bekleniyor.

Paris'te 13 Kasım'da gerçekleştirilen ve IŞİD'in üstlendiği saldırılarda en az 130 kişi hayatını kaybetmişti.