HABER /  POLİTİKA

Bedelli askerliğe Yemen türküsü

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül bedelli askerlik tartışmasına katıldı. Neden olmayacağını Yemen türküsüyle anlattı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “PKK sorunu bitmeden, bedelli askerlik olmaz” dedi.

Gönül, önceki gün TBMM kulisindeki sohbetinde, bedelli askerlik konusunda yapılan kulislerin son zamanlarda azaldığını söyledi.

ANNE O SORUYU SORSA

Yemen yolu çamurdandır, sefertası bakırdandır, zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendir” dizelerini okuyan Gönül, “Ne zaman biri bedelli askerlik dese aklıma bu dizeler geliyor. Şöyle düşünün; bir anne bana gelip de ’10 bin dolarım olsaydı oğlum askere gidip şehit düşmezdi’ derse ben ona ne cevap veririm. O yüzden PKK sorunu çözülmeden bedelli askerlik olmaz. Zaten kararlılığımızı gördüler, eskisi kadar kulis yapmıyorlar” dedi.

HERON MESELESİ

Gönül, bakanlığının çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: “Heronlarla ilgili 50 günlük sürenin 20 günü bitti. Bu konuda yol alıyoruz. Olumlu gelişmeler var. İsrail Savunma Bakanı Türkiye’e gelmek istedi. Biz de buyursun gelsin dedik. Önümüzdeki günlerde gelecek. Bu konuyla ilgili görüşeceğiz. Heronlarla ilgili yaşanan sıkıntı siyasi değil, tamamen teknik eksikliklere dayalı. Biz bu eksikliklerin giderilmesini istiyoruz. Aksi halde İsrail ceza ödemek zorunda. Sözleşmede böyle zaten. Biz siyasi ilişkilerle bu tür projeleri birbirine karıştırmıyoruz. Siyasi ilişkiler ayrı, bu ayrı şey. Biz de insansız hava aracı üretiyoruz. İlk üretilende radar yok ve iki saat havada kalabiliyordu. İsrail’inki ise hem radar var, hem de 24 saat havada kalabiliyor. TAİ, 10 saat havada kalan radarlı bir uçak üretti, test edildi. Yakında kabulünü yapacağız.”

ÖNCEKİ HABERLER
Öcalandan PKKya ince ayar
Rüştü ile Denizli kapıştı
Kremlinin tepesinde UFO paniği
Nobrenin golü daha çok tartışılır
İstanbula yılın ilk karı düştü
2020 Kurban Bayramı tarihi ne zaman başlangıç tarihi
Yorumlar 38 yorum