HABER /  POLİTİKA

BDP'li Sakık kürsüyü yumrukladı!

BDP'li Sırrı Sakık, müzakere sürecine vurgu yaptı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a teşekkür etti.

Meclis'teki MİT görüşmelerinde BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut arasında faili mechullar için karşı karşıya geldi.

Akbulut, Şanlıurfa'daki valiliği dönemindeki başarılarını anlatınca BDP'li Sakık tepki gösterdi. Masaya vurarak Akbulut'un vali olduğu dönemde işlendiği iddia edilen cinayetleri anlatan Sakık, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ise müzakereler için kutladı.


Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde sinirler bir kez daha gerildi. BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın faili mechul cinayetler konusunda sessiz kalındığını söylemesi üzerine, dönemin Şanlıurfa Valisi AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut tepki gösterdi.
 
AKBULUT : ÇOK BAŞARILI VALİLİK YAPTIM
 
İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın da, Şanlıurfa valilliği yaptığı dönemde faili meçhulller yaşandığı yönünde iddialar ortaya attığını söyleyen AK Partili Akbulut, 6 yıllık görev süresinde oldukça başarılı işlere imza attığını anlattı. Akbulut şöyle konuştu:

"Ben Şanlıurfa'da 6 yıl Valilik yaptım ve çok başarılı Valilik yaptım. O dönemde bütün doğu ve güneydoğuda terör olayları çok yaygın olduğu halde, Şanlıurfa ilinde, halkla bütünleşen bir vali imajıyla, çok nadir terör olayları oluyordu ve onların da üzerine gidilip bütün faillerinin en kısa zamanda bulunması için her türlü çalışma yapılıyordu. O dönemde, Şanlıurfa ilinde dergah projesi gibi, organize sanayi bölgesi gibi, üniversite kurulması gibi çok önemli hizmetler ifa edildi. Dolayısıyla, böyle bir, 18 yıl önce, şerefle, onurla gerçekleştirdiğim böyle bir hayırlı hizmetle ilgili olarak Sayın Mahmut Tanal'ın böyle bir konuşma yapmasını çok yadırgadım. Bir hukukçu olarak, adeta, hedef gösteriyor, benim şahsımı bu konuda birtakım yerlere hedef gösteriyor. Ve bu konuda yaptığı konuşmanın hukuka, usule, ahlaka uymadığı kanaatindeyim"
 
SAKIK KÜRSÜYÜ YUMRUKLADI
 
Ardından söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Akbulut'a tepki gösterdi. Kürsüyü eliyle vuran Sakık, Akbulut'a yönelik olarak şunları söyledi:

"Sizin bulunduğunuz dönemde 1994 yılında Nazım Babaoğlu gazeteciydi, ve Urfa'da katledildi, il başkanımız sizin dönemizde katledildi. Şimdi siz de biliyorsunuz ki, Allahta bilir o dönemin MİT, kontrgerilla,çeteler ve jitem sizin de haberiniz var. Hala buraya siz buraya çıkıp başarılı vali olduğunu söylüyorsunuz. Özeleştiride bulunmalısınız burada. Sizin dönemizde cinayetler işlenmişse, siyasi partinin temsilcileri öldürülmüşse çıkıp buradan ahkamdan ve namustan bahsedemezsiniz bize. Siz karanlık bir ödemede valilik yaptınız ve bu insanlar katledildi. Çıkıp buradan katilleri kollayan bir anlayışa buradan tahammül bekleyemezsiniz.
 
SIRRI SAKIK : HAKAN FİDAN VE EKİBİNİ KUTLUYORUM
 
çinde MİTin JİTEM'in çetelerin aşiretlerin olduğu bir dönemde de faali meçhul cinayetlerden. Bu ulusalcı ve bu milliyetçi cepheler bundan rahatsızlık duymadı. Ses seda da çıkmadı. Ama bugün asıl sorun MİT'in bu konudaki otoriter yapısının yasalarca yeniden dizayn edildiğini biz iyi anlıyoruz. Çünkü siz Oslo'dan başlayan ve bugün İmralı'da devam eden süreçle ilgili ciddi şekilde buna karşısınız. Eğer kanı durduracaksa, eğer bu güne kadar bu görüşmelerde bakın sürekli şerefsizlikle insanlar itham ediliyor. 'Kim ki görüştüyse şerefsizdir' diyor. Biz bunu iade ediyoruz. Biz görüşüyoruz biz şerefli insanlarız. BDP görüşmeleri sürdüren bir partidir. Gidip İmralı ve Kandilli ile de görüşüyor, gelip iktidarla da görüşüyor. Bu şerefli bir iştir. Kanı,ölümleri durdurmak şerefli bir iştir. Şerefsizlik nedir biliyormusunuz? Kana seyirci kalmaktır, ölümlere seyirci kalmaktır. MİT görevlerini üstlenmişse ve ilk kez MİT bu süreci götürüyorsa ve saldırıya maruz kalıyorsa biz buna seyirci kalmayız. Ben burada Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum. 1 yıldır çatışmasızlık süreci yaşanıyorsa ve burada MİT'in bir katkısı varsa bundan mutluluk da duyarız" dedi.
Yorumlar 75 yorum