HABER / POLİTİKA

BDP'den olay ses kaydı için açıklama

Dışişleri Bakanlığındaki güvenlik toplantısının dinlenip servis edilmesiyle ilgili BDP'den açıklama geldi.

Barış ve Demokrasi Partisi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan olmak üzere, üst düzey devlet yetkilileri arasında geçen ses kaydı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, "Savaşa bu kadar hevesli, ancak barışa da bir o kadar mesafeli yaklaşan AKP Hükümeti, toplum genelinde meşruiyetini giderek kaybetmektedir" denildi.

BDP'den yapılan yazılı açıklama şöyle;

"Dün basına yansıyan ve başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan olmak üzere, üst düzey devlet yetkilileri arasında geçen ses kaydını derin bir kaygıyla karşılamış bulunuyoruz. İktidarda bulunan bir siyasi partinin, devletin tüm yetkilerini kullanarak meşru olmayan yöntemlerle tüm ülkeyi savaşa sürükleyecek bir planı öne sürmesi, bu ülkede yaşayan tüm halklar için kabul edilemez bir durumdur.

İç politikada bir çıkmazı yaşayan AKP, ülkeyi savaşa sürükleme pahasına kendi iktidarını korumaya çalışmaktadır.Yayınlanan ses kaydının, bizlere bir kez daha gösterdiği gerçek, siyasal iktidarın, kendi gücünü sürdürmek adına, derin ve illegal yapı ve ilişkilerden vazgeçmediğidir. Savaşa bu kadar hevesli, ancak barışa da bir o kadar mesafeli yaklaşan AKP Hükümeti, toplum genelinde meşruiyetini giderek kaybetmektedir.

İç politikada gün geçtikçe daha fazla otoriterleşen, kutuplaştıran; dış politikada ise saldırgan ve iç politika endeksli diplomasi yürüten bir siyasal söylemin ve pratiğinin bu ülkede yaşayan halklara hiç bir şey kazandırmayacağı açıktır. Aksine, AKP siyaseti hem ulusal hem de uluslararası anlamda meşruiyet ve itibar kaybetmekte; halkları da kendi iktidarı için bir çıkmaza ve karanlığa sürüklemektedir. BDP olarak, demokratik kamuoyunu ve sivil toplum örgütlerini ,AKP'nin bu savaş politikasına dur demeye, ve demokratik, özgürlükçü siyaseti hep birlikte yükseltmeye çağırıyoruz."

Yorumlar1 yorum