HABER /  POLİTİKA

BDP'de Altan Tan çatlağı!

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Halkların Demokratik Kongresi’ni (HDP) ‘‘kadük’’ bir proje olarak değerlendirdi.

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) TBMM Grubu üyesi Altan Tan, partisinin yerel seçimlerdeki politikasını keskin ifadelerle eleştiriyor. Tan, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ise ‘‘kadük’’ bir proje olarak değerlendirdi.

BBC'nin haberine göre, Londra’da gerçekleştirilen bir toplantıda konuşan Altan Tan, HDP projesini eleştirerek, Kürtlerin yaşadığı bölgeler dışındaki yerlerde bu partinin desteklenmesini yanlış bulduğunu belirtti.

HDP KONGRESİ HAFTA SONU

Halkların Demokratik Partisi'nin hafta sonu yapacağı kongrede, BDP'li milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder'in bu yeni partiye katılması bekleniyor.

BDP'nin merkezinde olduğu ittifağın desteğiyle İstanbul'dan Bağımsız Milletvekili seçilen Emek Partisi eski Genel Başkanı Levent Tüzel ile siyasi yasaklarının kalkması için gün sayan Van Milletvekili Aysel Tuğluk ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün de HDP'ye katılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

BDP BATIDA HDP'Yİ DESTEKLEYECEK AMA

BDP, iddialı olduğu ve birçoğunu yıllardır yönettiği Kürt il ve beldeleri dışında kalan yerlerde, HDP adaylarını destekleyeceğini açıklamıştı. Ancak HDP'ye, bizzat omurgasını oluşturan BDP'nin içinden sert eleştiri geliyor.

BDP'li Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, bu yeni partinin Öcalan'ın kafasındaki gibi, "bütün Kürtleri ve Türkiye'yi kucaklayacak bir Türkiye partisi" kimliğinden uzak olduğunu düşünüyor.

BBC Türkçe'ye konuşan Tan, daha da ileri giderek, BDP'nin gelecek yıl yapılacak seçimlerde HDP adaylarını destekleme kararının yanlış olduğunu ve birçok milletvekilinin de toplantılarda bu yöndeki "endişelerini" dile getirdiklerini söylüyor.

SOLCULAR İSLAMLA BARIŞIK DEĞİL

Tan, HDP ile ilgili ‘‘Bu işi yürüten arkadaşlarımız sadece marjinal solla sınırlı kaldılar Türkiye'de. Bu marjinal solun önemli bir kısmı da dinle, İslam'la barışık değil. Kürt İslamcılar da bunlara sıcak bakmıyor, Türkiyeli Müslümanlar da sıcak bakmıyor. Hatta liberal çevrelerle bile bu marjinal solun arası iyi değil. Dolayısıyla, HDP projesi bütün liberal demokratları, Müslüman demokratları, Kürt halkının büyük bir kısmını içine alması gereken bir projeyken, maalesef sadece marjinal Türk soluyla sınırlı kalan, dar bir proje haline geldi" ifadelerini kullandı.

DTK DA İSLAMLA SAĞLIKLI BİR İLİŞKİ KURAMIYOR

Tan, Demokratik Toplum Kongresi’ni ise İslami kesim ile BDP arasında ‘‘sağlıklı bir ilişki’’ kurulmasını engellediği gerekçesiyle eleştirdi.

Tan, DTK içindeki "bir grup kişinin", İslami kesimle sıhhatli bir ilişki kurulmasını engellediğini söylüyor: "Onların kafasında şu var: Türkiye Cumhuriyeti nasıl Diyanet İşleri'ni kontrol ediyorsa biz de kendimize göre bir İslamcılık ortaya koyalım, kontrol edebileceğimiz Müslümanlarla, İslamcılarla ittifaka girelim ve mümkünse bunları da bir süre sonra PKK'lileştirelim. Bu yanlış bir proje. Herkesin PKK'li olmasına gerek yok; adam İslamcı olur, demokrat olur, senden farklı düşünür ama Kürtlerin hak ve hukuk mücadelesine destek verir; Kürt olarak da verir, Türk olarak da verir."

GÜLENCİLER DE GELSİN KATILSIN

BDP'li Tan, Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’da toplanmasını istediği "Demokratik İslam Kongresi" ile ilgili olarak da Gülen Cemaati ve Mustazafların da içinde olduğu bütün İslami grup ve cemaatlerin katılması gerektiğini söyledi.

Çağrıcılar kurulunda ve gündemin belirlenmesinde İslami gruplardan "herkesin" bulunması gerektiğini vurgulayan Tan, "Herkesten kastınız kimler? Fethullah Gülen hareketi mesela olmalı mı?" sorusuna şu karşılığı veriyor: "Gülen hareketi de olmalı, Hüda-Par da olmalı, Zehra grubu da olmalı, Med Zehra da olmalı, Özgür-Der de olmalı, herkes olmalı."

Tan, "eşit, özgürlükçü, şeffaf ve sansürsüz" olmayan ve "yukarıdan aşağıya dizayn" edilen bir kongrede yer almayacağını dile getiriyor.

Yorumlar 17 yorum