BIST 1.084
DOLAR 7,36
EURO 8,71
ALTIN 460,11
HABER /  EKONOMİ

BDDK'dan milyonlarca vatandaşa uyarı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sosyal medya platformları üzerinden yapılan dolandırıcılıklara karşı uyardı.

Abone ol

BDDK vatandaşları sosyal medya üzerinden cezbedici kampanyalar sunarak kimlik, kredi kartı ve hesap bilgilerini alarak dolandırıcılık yapanlara karşı dikkatli olunması olunması yönünde uyardı.

BDDK’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Son dönemde bazı sosyal medya platformlarında (twitter, instagram, facebook vb) özellikle banka müşterilerini hedef alan sahte banka site bağlantılarını içeren reklamların arttığı görülüyor.

"Söz konusu reklamlar, banka logosu ve görselleri kullanılarak hazırlanan gerçek banka reklamı izlenimi uyandıran bağlantılara erişim sağlıyor.

CEZBEDİCİ AMA GERÇEK OLMAYAN VAADLER SUNULUYOR
"Banka müşterisi sosyal medya kullanıcılarına banka tarafından düzenlenmiş gibi görünen hediye çekilişi kampanyasına katılım, kredi kartı puan kampanyasına katılım veya kolay kredi kullanımı gibi cezbedici ama gerçek olmayan vaatler sunuluyor.

TIKLANDIĞINDA KİŞİSEL BİLGİLER İSTENİYOR
"İlgili reklamlar tıklandığında sahte sitelere yönlendirilen kullanıcılardan isim, cep telefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası, banka kullanıcı kodu ve şifresi gibi kişisel bilgilerin girilmesi talep ediliyor.

BU BİLGİLERLE DOLANDIRIYORLAR
"Sonrasında bu bilgiler kullanıcıların hesaplarından para çekmeye yönelik dolandırıcılık eylemlerinde kullanılıyor.

"Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında ve bu çerçevede banka müşterilerinin sosyal medya platformlarında yer alan söz konusu reklamlara tıklayarak ulaştıkları sitelere kişisel bilgilerini girmemesinin hatırlatılmasında fayda mülahaza ediliyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Türk esnafından dolara karşı çözüm! Artık o ülkenin parası kullanılacak
Trump'tan Erdoğan'a olay Patriot füzesi sorusu
Süleyman Özışık yazdı Erdoğan sürprizler hazırladı
Nişanlısından ayrılan polis kalbine sıkarak intihar etti
7 ile 9 yaş aralığında 5 çocuğa cinsel istismarda bulunmuş!
Aşure ayı hangi gün 2020 aşure günü oruç tutulur mu?
Yorumlar 1 yorum