BIST 2.444
DOLAR 16,75
EURO 17,48
ALTIN 976,05
HABER /  GÜNCEL

Bayat ekmek getirene taze ekmek bedava

Ekmek İstanbul'da artık bedava... Bunun için tek şart bayat ekmekle fırına gitmeniz. Dilimlenmiş veya yarım bile olsa farketmez.

Abone ol

İNTERNETHABER - İstanbul'da ekmek israfına karşı müthiş bir kampanya başlıyor. Artık bayat ekmek tazeyle değiştirilecek. Dilimlenmiş veya yarım bile olsa bayat ekmeği getirene tazesi ücretsiz verilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan'ın başlattığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca düzenlenen '' Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası''na bir katkı daEkmek Sanayi İşverenler Sendikası'ndan geldi.

Buna göre, İstanbullular bayat ekmeklerini çöpe atmak yerine fırınlardan tazesiyle değiştirebilecek.

Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, ''Vatandaşlar yarım veya dilimlenmiş ekmek getirmeleri halinde bile tazesini alabilecek'' dedi. Kampanya, İstanbul genelinde 20 Şubat'ta başlayacak.

2 BİN 200 FIRINDA GEÇERLİ

İstanbul genelinde ruhsatlı 2 bin 200 fırın bulunduğunu ve bunların sendikaya bağlı olduğunu dile getiren Kolivar, kampanyaya bu fırınların katılacağını söyledi.

''Vatandaşlarımız, bayata ekmeklerini yarın dahi olsa tazesini aldığı fırından ücretsiz değiştirebilecek'' diyen Kolivar, vatandaşların bayat ekmekleri değiştirmek için taze olarak aldıkları fırına götürmelerinin çok önemli olduğunu, burada fırıncıların sadık müşterilerinin de ortaya çıkacağını vurguladı.

Kolivar, vatandaşların yarım veya dilimlenmiş ekmek getirmeleri halinde bile tazesini alabileceklerini, ekmek 250 gram olduğu için dilimler veya yarımlar 250 gramı bulduğunda vatandaşa bir taze ekmek verileceğini ifade etti.

"DEĞİŞTİRMEYENDEN EKMEK ALMAYIN"
İstanbul genelindeki 2 bin 200 fırından kampanyaya karşı çıkan olmadığını, çok az sayıdaki fırınların bu işe girişmeyebileceğini belirten Kolivar, vatandaşın ekmeğini değiştirmeyen fırından alışveriş yapmamasını istedi.

Kolivar, ''Mesela en küçük ilçelerden biri Bayrampaşa'da 52 fırın var. Her mahalleye 5-6 fırın düşüyor. Birisi almazsa diğerine gitsin vatandaş. Böyle olunca o fırıncı da mutlaka müşteri kaybetmemek için bu kampanyamıza destek verecektir'' diye konuştu.

Geri alınan ekmeklerin galeta unu yapılarak değerlendirildiğini belirten Kolivar, bu konuda daha hassas olunması ve dikkat edilmesi gereken yerler olduğunu aktardı.
Kolivar, toplu tüketim yapılan kebapçı, restoran, otel, hastane ve kamu kuruluşları gibi yerlerin ''ekmek israfı'' konusunda bilinçli olması gerektiğinin altını çizdi.

İLK HEDEF EV HANIMLARI
Bayat ekmeği geri alarak ev hanımlarının bilinçlenmesi yolunda bir farkındalık oluşturacaklarını bildiren Kolivar, bir neslin bu konuda eksik büyüdüğünü, artık ilköğretim çocuklarına ekmek israfının zararlarının anlatılması gerektiğini vurguladı.
Kolivar, çocuklara bu bilincin verilmesi halinde yetişen nesillerin ekmek israfı yapmayacaklarını, bunun dini yönden önemli olduğu kadar ülke ekonomisine de büyük katkısı olacağını kaydetti.

"KAĞIT AMBALAJDA SATILSIN"
Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası Genel Başkanı Muharrem Keçeli ise kağıt ambalajdaki ekmeğin poşetteki veya açıktaki ekmeğe oranla çok geç bayatladığını belirterek, ekmek israfını önlemenin bir aşamasının da bu şekilde olabileceğini söyledi.
Keçeli, ''Bizim hükümetten, belediyelerden, valilikten yani ilgili her kimse varsa onlardan ekmeğin kağıt ambalajda satılmasını sağlamalarını istiyoruz. Ekmek israfının başında bu gelecektir. Şişli'de kısmi olarak bu başlatıldı. Bunun yaygınlaştırılması, Türkiye'nin lehine olacak'' diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Sivas'ta 1 milimlik mucize kurtuluş
Sivas'ta 1 milimlik mucize kurtuluş
İkinci el alacaklar dikkat
İkinci el alacaklar dikkat
İran Fatih'ini photoshopla uçurdu
İran Fatih'ini photoshopla uçurdu
İlk yerli petrol arama gemisi
İlk yerli petrol arama gemisi
Sarıgül'e bir sürpriz teklif daha
Sarıgül'e bir sürpriz teklif daha
Meteorun ardından büyük temizlik
Meteorun ardından büyük temizlik
Fransa'dan Esed'siz çözüm önerisi
Fransa'dan Esed'siz çözüm önerisi
Facebook'tan itiraf: Hacker saldırısına uğradık
Facebook'tan itiraf: Hacker saldırısına uğradık
Kadın iç çamaşırından çıkanlara bak
Kadın iç çamaşırından çıkanlara bak
Siirt'te okul ve sağlık ocağına saldırı
Siirt'te okul ve sağlık ocağına saldırı